Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Τοπικό

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Εντυπωσιακή η Φίλια νίκησε 1-0 τον Όλυμπο!

Η Φίλια πέρασε μόνη πρώτη στην βαθμολογία του 1ου ομίλου, μετά τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Όλυμπου με 1-0. Παράλληλα η ομάδα του Κώστα Μυλωνά κατάφερε να σπάσει το μεγάλο αήττητο που είχε ο Όλυμπος στην έδρα του, καθώς θα πρέπει να πάμε πολύ πίσω για να δούμε πότε έχασε τελευταία φορά στο γήπεδό του. Το χρυσό τέρμα το οποίο χάρισε στην Φίλια μία μεγάλη νίκη, σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Ρονάλντο Σιμόνι. Να σημειωθεί πως από το 73ο λεπτό οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τόρρα, κάτι που φάνηκε να επηρεάζει σημαντικά τον Όλυμπο.

Σε ένα άλλο παιχνίδι του ομίλου, σημαντικό τρίποντο πήρε και η Προοδευτική, επικρατώντας 2-1 με ανατροπή του Αιγέα, που γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Πλωμαρίου κατάφερε να προηγηθεί πρώτη με αυτογκόλ από τον Κανέλο, ωστόσο η Προοδευτική με δύο τέρματα από τους Μάκη Σαμπάνη με πέναλτι και Μαλακό, πήρε τους τρεις βαθμούς. Στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε γκολ του Ψαρρά ως οφσάιντ, με τους ανθρώπους του Αιγέα να διαμαρτύρονται έντονα για  την απόφαση του βοηθού Βασιλακάκη. Αξίζει να αναφέρουμε πως μετά το παιχνίδι ο προπονητής του Αιγέα Γιώργος Κουτρομπίλας, υπέβαλε την παραίτησή του, ωστόσο ακόμα δεν έχει γίνει δεκτή από την διοίκηση και έτσι το θέμα παραμένει ανοιχτό.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Αστέρας Νίκης που κέρδισε 2-0 τον Κεραυνό στο ντέρμπι των νεοφώτιστων. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και με γκολ των Σαμιακού και Χρηστέλλη, έφθασαν στο θετικό αποτέλεσμα. Να σημειωθεί πως από τον Κεραυνό φωνάζουν για ένα πέναλτι πάνω στον Ρωμαίο.

Στον 2ο όμιλο ο Μεσότοπος συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία, ξεπερνώντας και το εμπόδιο του σκληροτράχηλου Αχιλλέα με 5-2. Το συγκρότημα του Χρήστου Παπαδόπουλου βρέθηκε να χάνει με 1-0 από το γκολ του Πάντα, ωστόσο η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Από δύο φορές σκόραραν οι Κρασόπουλος και Ποσνακίδης, ενώ ένα γκολ έβαλε και ο Πιπεράς. Το δεύτερο γκολ του Αχιλλέα πέτυχε στο τέλος ο Ρεντόν Σεφουλάι, ενώ η ομάδα της Πέτρας έχασε και δύο πέναλτι με Γρούβα και Καδή.

Στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας πέρασε ο Οδυσσέας Ελύτης μετά το εμφατικό 5-1 επί της Αναγέννησης Γέρας. Η νικήτρια ομάδα βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα βρίσκοντας δίχτυα πέντε φορές. Από δύο γκολ σημείωσαν οι Τσιμπούκης και Καλουτζής και ένα ο Μανιός. Το μοναδικό τέρμα της Γέρας πέτυχε ο Χατζηκλειδαράς.

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Ατρόμητος Ανεμότιας και Ταξιάρχης. Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός για την ομάδα του Μανταμάδου που άνοιξε το σκορ με τον Χατζηδημητρίου, όμως ο Ατρόμητος κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας με σκόρερ τον Καλογήρου. Η ομάδα της Ανεμότιας σημάδεψε δύο φορές τα δοκάρια με τους Αλβανό και Μπουρμπούλη.

Τέλος, ένα γκολ από τον Ανδριώτη στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν ικανό για να χαρίσει στον Αρίωνα Μήθυμνας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, απέναντι στον Ανδρονικά που παραμένει χωρίς τρίποντο μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Ασταμάτητος ο Διαγόρας, σημαντικά τρίποντα για τρεις ομάδες

Ασταμάτητος παρουσιάζεται ο Διαγόρας που νίκησε εύκολα και τον Αλκιβιάδη με 7-1, επιβεβαιώνοντας σε κάθε αγωνιστική πως η πρώτη θέση είναι δική του. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής προηγήθηκε με 3-1 στο ημίχρονο, συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη. Χατ- τρικ σημείωσε ο Δημήτρης Παρέλλης, δύο γκολ έβαλε ο Ελευθερίου και από ένα οι Ψωμάς και Τάκας. Το ένα και μοναδικό τέρμα του Αλκιβιάδη πέτυχε ο Καραγιάννης

Τη δεύτερή της νίκη στη σεζόν πέτυχε η Άναξος η οποία κέρδισε 2-0 τον Ορφέα Άντισσας, φορτσάροντας κυρίως στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από τον αντίπαλο και πήραν δίκαια τους τρεις βαθμούς με γκολ από τους Αντώνη και Στρατή Χαλκιώτη. Η Άναξος είχε δύο δοκάρια με Στρατή Χαλκιώτη και Βλουτή, ενώ έχασε και πέναλτι με τον Πάντα

Με το ίδιο σκορ επικράτησε ο Πολιχνίτος του ανταγωνιστικού Αρίωνα Παλαιοκήπου. Τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σκόρερ τους Γεωργάκη και Νικέλη. Η νικήτρια ομάδα έχασε και πέναλτι με τον Φώτα

Ένα πολύ ωραίο σε εξέλιξη ματς διεξήχθη στην Αγιάσο, όπου ο ΑΟ Βασιλικών πήρε το τρίποντο με ανατροπή κόντρα στον Γερμανό Καραβαγγέλη με 3-2. Η ομάδα της Στύψης άνοιξε το σκορ με τον Τακό, όμως ο ΑΟΒ αντέδρασε και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με δύο γκολ του Λόκου και ένα από τον Κουδουνέλλη. Το δεύτερο γκολ του Καραβαγγέλη σημείωσε και πάλι ο Τακός.

Τέλος, η αναμέτρηση ανάμεσα στον Αίγειρο και τον Αστέρα Ιππείου δεν διεξήχθη λόγω κρούσματος κορονοϊού, στην ομάδα του Ιππείου και αναμένεται ο εκ νέου ορισμός της από την ΕΠΣΛ.