Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

ΤΟΠΙΚΟ: Η ανασκόπηση του 2019

Σε ό,τι αφορά τα τοπικά μας πρωταθλήματα και έχοντας φθάσει στο τέλος του 2019, στην Α΄ Κατηγορία πρωταθλητής Λέσβου για τη σεζόν 2018-19 ανακηρύχτηκε ο Όλυμπος, ο οποίος επέστρεψε στους τίτλους μετά από κάποια χρόνια. Η ομάδα της Αγιάσου πραγματοποίησε μια καλή χρονιά και δίκαια κατάφερε να πάρει τον τίτλο αφού ήταν η πιο γεμάτη ομάδα τόσο στην πρώτη φάση, όσο και στα play off.

Μάλιστα ο Όλυμπος κατέκτησε και τον τίτλο στο Νομό απέναντι στην πρωταθλήτρια Λήμνου και πανίσχυρη Ηφαιστία και παρά την ήττα στο Κοντοπούλι με 1-0, το σύνολο του Θόδωρου Παπαλόπουλου κατάφερε να κερδίσει στην Αγιάσο 2-0 παίρνοντας την άνοδο για τη Γ΄ Εθνική όπου τελικά ο Όλυμπος δήλωσε αδυναμία συμμετοχής. Από την Α΄ Κατηγορία υποβιβάστηκαν οι Αίγειρος, Αλκιβιάδης, Πολιχνίτος και Παλλεσβιακός, ενώ την άνοδο από τη Β΄ Κατηγορία πήραν ο Ορφέας Κεραμειών, η Φίλια που νίκησε στα μπαράζ τον Παλλεσβιακό και ο ΑΟ Βασιλικών που βγήκε στη μεγάλη κατηγορία από το παράθυρο λόγω της απόσυρσης του Διαγόρα από την Α΄ Κατηγορία, απόφαση που έφερε πίσω το λεσβιακό ποδόσφαιρο.

Στο τρέχον πρωτάθλημα το σκηνικό έχει αλλάξει, καθώς ο Αετός είναι πρωταθλητής χειμώνα όντας πρώτος και αήττητος έχοντας ένα +5 από τον δεύτερο Όλυμπο. Μεγάλη έκπληξη του πρωταθλήματος είναι η Προοδευτική, ενώ αρκετά ψηλά για τα δεδομένα τους βρίσκονται Αρίων Μήθυμνας και Φίλια.

Στη Β’ Κατηγορία όπου δεν δήλωσαν συμμετοχή οι Παλλεσβιακός και Έφηβος, έχει επανέλθει και πάλι το σύστημα με τους δύο ομίλους. Στον νότιο στην κορυφή βρίσκεται ο Πολιχνίτος, ενώ στο βορρά πρωτοπόρος είναι ο Αχιλλέας Πέτρας. Φυσικά μετά την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας οι τρεις πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο θα παίξουν στα play off, ενώ από φέτος θα υπάρξουν και play out, καθώς – όπως λέγεται – του χρόνου θα δημιουργηθεί και η Β1 Κατηγορία.