Κυριακή, 14 Απριλίου, 2024

ΤΟΠΙΚΟ: Νίκες για Αετό, Παλλεσβιακό και Άναξο στα εξ αναβολής παιχνίδια

Δυο νίκες γηπεδούχων και μια φιλοξενούμενου σημειώθηκαν στα τρία εξ αναβολής παιχνίδια που έγιναν χθες για τις τοπικές κατηγορίες της Λέσβου.

Για το πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας και το εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής ο Αετός νίκησε στο γήπεδό του 5-1 τον Αρίωνα Μήθυμνας, φθάνοντας τους εννέα βαθμούς, ανεβαίνοντας στην δεύτερη θέση μαζί με Αιγέα και Όλυμπο. Η ομάδα των Λουτρών προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με γκολ που πέτυχαν οι Βλαστέλλης με πέναλτι και  Τρεμούλας. Στην επανάληψη ο Βλαστέλλης ξανά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ με τον ίδιο τρόπο μείωσε για τον Αρίωνα σε 3-1 ο Γρούβας. Το 4-1 έκανε ο νεαρός Δουκάκης, ενώ τον επίλογο στο ματς έβαλε ο Ταξιάρχης Μανούσος.

10. Αλκιβιάδης  0  0-20

Στα εξ αναβολής παιχνίδια των δυο ομίλων της Β΄ Κατηγορίας σε αυτόν του Νότου ο Παλλεσβιακός πήρε τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Αστέρα/Ορφέα με σκορ 4-1. Ο Παλλεσβιακός πήρε αέρα δυο τερμάτων με γκολ των Λανγκόζι και Γαϊτάνου για να έρθει στη συνέχεια ο Κουρκούλης να μειώσει σε 2-1 για τον Αστέρα Ο Γαϊτάνος και ο Λανγκόζι σκόραραν για δεύτερη φορά στο ματς, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1. Στο εξ αναβολής ματς για τον Βόρειο Όμιλο η Άναξος απέδρασε από τα Παράκοιλα, νικώντας με ανατροπή 2-1 τον Μακαρέα.

Η ομάδα της Άγρας έκανε το 1-0 με τον Καμάτσο, όμως η Άναξος κατάφερε να γυρίσει τούμπα το ματς πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους με σκόρερ τους Πολύμο και Άνταμ Σουλεϊμάνα. Να σημειωθεί πως ο Μακαρέας σημάδεψε δυο φορές το δοκάρι.