Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΤΟΠΙΚΟ: Το… έριξαν στα φιλικά οι ομάδες

Υπό κανονικές συνθήκες το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε θα διεξάγονταν τα παιχνίδια της Α΄ φάσης του κυπέλλου Λέσβου, όμως κάτι τέτοιο φυσικά δεν έγινε αφού η ΕΠΣ Λέσβου έχει αναστείλει τις διοργανώσεις της, έως τις 2 Οκτωβρίου λόγω του προβλήματος που υπάρχει με το αθλητικό μητρώο. Κάπως έτσι οι περισσότερες ομάδες του τοπικού το έριξαν στα φιλικά παιχνίδια, περιμένοντας με αγωνία να μάθουν πότε θα δώσουν τα πρώτα τους επίσημα παιχνίδια.

Στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής ο Διαγόρας έδωσε συνέχεια στις φιλικές του νίκες, επικρατώντας 4-0 του ΕΜΑΣ Φίλιας. Η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο και στα δύο ημίχρονα, βρίσκοντας δίχτυα συνολικά τέσσερις φορές, ενώ αντίθετα δεν δέχθηκε καμία πίεση στο αμυντικό κομμάτι από μία Φίλια που θέλει πολλή δουλειά ακόμα. Από πλευράς νικητών δύο τέρματα σημείωσε ο Δημήτρης Μπουρούς που συνεχίζει να σκοράρει ακατάπαυστα στα φιλικά παιχνίδια, ενώ από ένα γκολ πέτυχαν οι Σεκού και Χρυσάφης.

Η Αναγέννηση Γέρας έφυγε νικήτρια από το Κάτω Τρίτος μετά το 3-1 επί του Αλκιβιάδη. Κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο με το κοντινό σουτ του Τρεμούλα, έπειτα από ωραία προσπάθεια και ασίστ του Σαρίκη. Γενικά η Αναγέννηση Γέρας έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σε σχέση με τον Αλκιβιάδη, έχοντας μετά το γκολ σωρεία χαμένων ευκαιριών. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου έφθασε στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος, με σκόρερ αυτή την φορά τον Σαρίκη από κοντινή απόσταση.

Στην επανάληψη οι δύο προπονητές φρέσκαραν τις ενδεκάδες τους, προχωρώντας σε αρκετές αλλαγές με τον Αλκιβιάδη να ισορροπεί κάπως το παιχνίδι, φθάνοντας τελικά στη μείωση του σκορ με τον Γρηγόρη Μακρή. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την δική τους απάντηση με την συμπλήρωση 87 λεπτών. Κάτοχος της μπάλας έγινε ο Χρήστος Τάκας, ο οποίος με εντυπωσιακό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, άφησε άγαλμα τον Δάλα, κάνοντας το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Την καλύτερή του εμφάνιση στα μέχρι τώρα φιλικά που έχει δώσει, πραγματοποίησε ο Οδυσσέας Ελύτης που νίκησε τον Όλυμπο με 3-1 στο γήπεδο των Λουτρών. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τέρματα από τους Τσομπανέλλη και Τσιμπούκη. Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό του αγώνα παρέμεινε ίδιο, με τον Οδυσσέα Ελύτη να είναι καλύτερος από τον Όλυμπο, που εμφάνισε πολλές αδυναμίες. Το τρίτο γκολ των νικητών πέτυχε ο Καλουτζής, ενώ από πλευράς Όλυμπου το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Πολύζος. Μάλιστα ο Οδυσσέας Ελύτης θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλα γκολ, σημαδεύοντας δύο φορές τα δοκάρια.

Το γκολ του Ιντζέ αποδείχθηκε αρκετό για να δώσει τη νίκη στον Ατρόμητο Ανεμότιας στο φιλικό με τον Ανδρονικά, που διεξήχθη στο γήπεδο των Παρακοίλων. Παρά το φτωχό 1-0 οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, με τον Ατρόμητο να διατηρεί το υπέρ του αποτέλεσμα μέχρι το τέλος, παίρνοντας έτσι τη νίκη.

Φιλικά παιχνίδια έδωσαν το Σαββατοκύριακο και οι ομάδες που αγωνίζονται στο πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας. Ο Αστέρας Νίκης επιβλήθηκε 3-1 του Κεραυνού, δείχνοντας πιο έτοιμος από τον αντίπαλό του. Τα γκολ για τον Αστέρα σημείωσαν τρεις διαφορετικοί παίκτες και συγκεκριμένα οι Ράσκος, Κάσσος και Ευαγγέλου. Από πλευράς Κεραυνού, δίχτυα βρήκε ο νεαρός Χωματάς. Από κει και πέρα φιλική νίκη σημείωσε ο Παλλεσβιακός, που αντιμετώπισε την νεοσύστατη ακαδημία της Δόξας Λέσβου. Το τελικό σκορ ήταν 3-0 υπέρ του Παλλεσβιακού το οποίο διαμορφώθηκε με τα γκολ των Λαγκόζι, Γιαννή και Ασκάρ.

Τέλος, στην ισοπαλία χωρίς τέρματα έμειναν Αστέρας/Ορφέας και ΑΟ Βασιλικών, δείχνοντας ξεκάθαρα πως θέλουν δουλειά στο κομμάτι της επίθεσης. Πάντως τα Βασιλικά θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη, εάν η μπάλα δεν σταματούσε στο δοκάρι σε μία φάση που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι. Ας σημειωθεί ότι ο Αστέρας/Ορφέας ενισχύθηκε με τους Λάμπρο Κανλή, Συμεών Καμάτσο και Ηλία Πάστο.