Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

«Του πήρε την μπουκιά απ’ το στόμα»

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε το χτεσινό μεγάλο ντέρμπι της Α’ Τοπικής την Κυριακή στην Αγιάσο, προκαλώντας και πάλι ανακατατάξεις στην κορυφή.  Ο Αίγειρος πήρε στην κυριολεξία την μπουκιά απ’ το στόμα του Ολύμπου, ισοφαρίζοντάς τον στις καθυστερήσεις και παρέμεινε στην πρώτη θέση έχοντας όμως πλέον συγκάτοικο. Αυτός δεν είναι άλλος από τον Αιγέα που νίκησε δύσκολα τον Κεραυνό με 4-1 και έπιασε κορυφή.

Κερδισμένος θεωρείται και ο Ατρόμητος ο οποίος νίκησε την Αναγέννηση με 3-1 και πλησίασε και αυτός ξανά την πρώτη θέση, ενώ αποσπάστηκε και πάλι από την 4η και τον Αετό, μετά την ισοπαλία 1-1 της ομάδας των Λουτρών στα Παράκοιλα με αντίπαλο τον Ανδρονικά. Σπουδαία τρίποντα πήραν ο Μεσότοπος μέσα στην Πέτρα επί του Αχιλλέα με 2-1 και ο Πολιχνίτος εντός έδρας με τον Αλκιβιάδη, ενώ τρίποντο-οξυγόνο πήρε ο Οδυσσέας Ελύτης κερδίζοντας τον κακό προχθές Αρίωνα Μ. Αναλυτικότερα:

Όλυμπος – Αίγειρος 1-1

Παιχνίδι για γερά νεύρα που τα είχε όλα έγινε στην Αγιάσο. Οι δυο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά όλα τα λεφτά ήταν το τελευταίο τέταρτο. Στο 78ο ο Όλυμπος με κεφαλιά του Τζιώτη άνοιξε το σκορ και έδειχνε πως θα πάρει το τρίποντο που θα τον έφερνε ισόβαθμο και σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή. Ωστόσο στο 85ο ο Μιχάλης Καραβασίλης που επιστρατεύτηκε να καθίσει κάτω από τα δοκάρια του Ολύμπου μετά από πέντε χρόνια απουσίας από την ενεργό δράση (ο Παπαλόπουλος ήταν τραυματίας και δεν είχε δεύτερο τερματοφύλακα η ομάδα της Αγιάσου), τραυματίστηκε και αποχώρησε, με τον Τόρρα να κάθεται κάτω από τα δοκάρια, αν και αμυντικός, όπως άλλωστε είχε κάνει και στο ματς με τον Μεσότοπο.

Η αναγκαστική αυτή «αλλαγή» στοίχισε τελικά στην ομάδα της Αγιάσου, αφού στο 93ο ο Δασκάλου με φάουλ έφερε την μπάλα μέσα στην περιοχή με τον Τριλιανό να ισοφαρίζει με προβολή σε 1-1. Στην φάση αυτή ο σκόρερ των φιλοξενούμενων πανηγύρισε έξαλλα και προκλητικά, με αποτέλεσμα μετά το παιχνίδι να δημιουργηθεί και επεισόδιο με τους οπαδούς του Ολύμπου.

Κεραυνός – Αιγέας 1-4

Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ πέρασε από την Μόρια ο Αιγέας και ανέβηκε στην κορυφή. Ωστόσο οι γηπεδούχοι έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία και εστιάζονται σε δυο περιπτώσεις πέναλτι (η μια ήταν και αποβολή τερματοφύλακα αν δίνονταν) κάνοντας λόγο για αλλοίωση αποτελέσματος. Ο Αιγέας άνοιξε το σκορ με τον Αγκόλι, για να ισοφαρίσει άμεσα ο Βουλγαρέλλης. Στο 60’ αποβλήθηκε ο Γ. Βελούτσος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι όμως αν και με παίκτη λιγότερο έκαναν το 1-2 με τον Μαμάκο, πέτυχαν το 1-3 με τον Άνταμ και διαμόρφωσαν το τελικό 1-4 με τον Χρυσάφη.

Αχιλλέας Μεσότοπος 1-2

Αν και είχε να αντιμετωπίσει και την κούραση από την παράταση του κυπέλλου μεσοβδόμαδα, ο Μεσότοπος πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στην Πέτρα με αντίπαλο τον Αχιλλέα που πάλεψε και έδειξε πως δεν θα πέσει αμαχητί στην μάχη της παραμονής. Ο Μπριλάκης σκόραρε δυο φορές στο πρώτο μέρος, ο Νικόλοφ μείωσε στο ξεκίνημα της επανάληψης αλλά παρά την πίεση οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν έστω τον βαθμό.

Πολιχνίτος – Αλκιβιάδης 1-0

Σπουδαία νίκη μετά από καιρό για τον Πολιχνίτο που ανάσανε, ενώ δύσκολη εξακολουθεί και παραμένει η κατάσταση για την ομάδα του Κάτω Τρίτους, παρά το ότι χάνει πολύ δύσκολα τις τελευταίες αγωνιστικές. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Καββαδάς στο 70’.

Οδυσσέας Ελύτης Αρίων Μ. 2-0

Μεγάλη νίκη που του δίνει το δικαίωμα να ελπίζει, πήρε ο Οδυσσέας Ελύτης. Ο Αρίων Μ. δεν θύμισε σε τίποτα την ομάδα που ξέραμε μέχρι σήμερα, είχε κάποιες απουσίες και δίκαια έχασε. Ο Καλουτζής έκανε το 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, ο Ευαγελλέλης διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στην επανάληψη.

Ατρόμητος Αναγέννηση 3-1

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Ατρόμητος και πλησίασε ξανά την κορυφή, μετά το 3-1 επί της Αναγέννησης. Ο Γρούβας σκόραρε για το 1-0, αλλά ο Τακός ισοφάρισε άμεσα για την ομάδα του Γιώργου Σπάρταλη στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ο Ζαφειρίου με την σέντρα όμως  έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα της Ανεμότιας για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 ο Βλάμης με αυτογκόλ. Με δέκα παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι οι δυο ομάδες λόγω αποβολής των Αντώναρου και Τηνιακού.

Ανδρονικάς – Αετός 1-1

Επεισοδιακό ματς στα Παράκοιλα με τον διαιτητή Μποντάκη να το διακόπτει προσωρινά λόγω υβριστικών συνθημάτων, όπως έγραψε στο φύλλο αγώνα, ενώ κάλεσε και την αστυνομία για να φύγει από το γήπεδο. Στο αγωνιστικό κομμάτι πάντως δεν είχαμε ιδιαίτερη ένταση, με τον Αετό να προηγείται με τον Βλαστέλλη στο ξεκίνημα και τον Ανδρονικά να ισοφαρίζει με τον Κούκο στα μισά της επανάληψης.