Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Τουλάχιστον το παλεύει

Η ΚΑΛΛΟΝΗ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ 1-1 ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕ ΤΗ ΝΙΚΗ

Μπορεί να είναι με το ενάμισι πόδι στην Β’ Εθνική, μπορεί να είναι ταλαιπωρημένοι από προβλήματα και απουσίες παικτών, η Καλλονή όμως δείχνει αυταπάρνηση και αρνείται να παραδώσει τα όπλα, παλεύοντας μέχρι το τελευταίο λεπτό των αγώνων της. Έτσι έκανε και χτες το απόγευμα απέναντι στον “πολύ” φέτος Πανιώνιο, σε ένα παιχνίδι που τελείωσε ισόπαλο 1-1, αλλά θα μπορούσε να έχει ολοκληρωθεί με πολύ μεγαλύτερο σκορ εκατέρωθεν.

Η ομάδα της Λέσβου πάλεψε απέναντι σε μια από τις καλύτερες αυτή την στιγμή ομάδες της κατηγορίας και δικαιούνταν τη νίκη με βάση την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως, αλλά δεν την πήρε, ανεβαίνοντας πλέον στους 11 βαθμούς. Συγκομιδή που σαφώς δεν μπορεί να αλλάξει κάτι στην μάχη της παραμονής, με την Καλλονή, όπως έχουμε πει ξανά, να προσπαθεί πλέον να ξεπεράσει στην βαθμολογία τον Πανθρακικό και βλέπουμε…

Πήρε “φωτιά” μετά το 29ο

Ο Καραγεωργίου ξεκίνησε με τους Φαβάλι και Μάρκοβιτς στο αρχικό σχήμα, αφήνοντας στον πάγκο Γουερέ, Γεωργίου, αλλά και τον Κάρλσον. Τα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης γρήγορα θα ξεχαστούν αφού το παιχνίδι ήταν κακό χωρίς ρυθμό και ευκαιρίες. Το γκολ ωστόσο του Πανιωνίου άλλαξε την ροή του αγώνα και από εκείνο το σημείο και μετά είδαμε… ματσάρα.

Στο 29ο λοιπόν ο Χαλκιαδάκης έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Δαύκο να μην αποκρούει σωστά, τον Ανσαριφάρντ να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει από κοντά κάνοντας το 0-1. Η Καλλονή προσπάθησε να αντιδράσει και αφού προειδοποίησε με τον Ελλακόπουλο στο 37ο και τον Μανούσο στην συνέχεια, έφτασε στην ισοφάριση στην εκπνοή του ημιχρόνου, με τον Αναστασιάδη να εκμεταλλεύεται σύγχυση στην περιοχή των φιλοξενούμενων μετά από κόρνερ του Φαβάλι και με προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Ωστόσο ένα λεπτό αργότερα, ο Πανιώνιος λίγο έλειψε να πάρει και πάλι το προβάδισμα, όταν ο Ανσαριφάρντ βγήκε απέναντι από τον Δαύκο, το ψηλοκρεμαστό πλασέ του όμως έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε με την Καλλονή να κυνηγάει το γκολ με πείσμα και την μπάλα να παίζεται πάνω-κάτω. Η είσοδος του Γεωργίου στο παιχνίδι έκανε πιο επιθετική την Καλλονή, η οποία πίεζε για ένα δεύτερο γκολ, ενώ ο Πανιώνιος είχε επίσης τις δικές του ευκαιρίες να σκοράρει. Στο τελευταίο τέταρτο το παιχνίδι έγινε γκράν γκινιόλ με την μπάλα να πηγαίνει από την μια εστία στην άλλη και την Καλλονή να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 88ο, με τον Γεωργίου να πλασάρει από το ύψος της περιοχής πάνω στον Διούδη, ενώ λίγο νωρίτερα ο Φαβάλι με γυριστό βολέ πήγε να πετύχει το γκολ της χρονιάς, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Το τελευταίο σφύριγμα του Βοσκάκη βρήκε τους φιλάθλους να χειροκροτούν τις δυο ομάδες για το όμορφο θέαμα που πρόσφεραν, αλλά κυρίως την Καλλονή που αν και καταδικασμένη πλέον δείχνει να μην τα παρατά.

ΑΕΛ Καλλονής (Καραγεωργίου): Δαύκος, Μίκιτς, Αναστασιάδης, Βαλλιός (Γεωργίου 37′), Γκόλιας, Καλτσάς, Ελλακόπουλος (Σπυρόπουλος 85′), Τσαμπούρης, Φαβάλι, Μάρκοβιτς (Κάρλσον 74′), Μανούσος.

Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Διούδης, Τασουλής, Ρισβάνης, Οικονόμου, Αργυρόπουλος, Σιώπης, Κόρμπος, Καθάριος (Τζανδάρης 83′), Χαλκιαδάκης (Μπακασέτας 72′), Μπαργκάν (Καραμάνος 63′), Ανσαριφάρντ.

Νίκος Καραγεωργίου, προπονητής Καλλονής

«Έγινε μεγάλη και τεράστια προσπάθεια αλλά δεν τα καταφέραμε. Σε αυτή την δύσκολη στιγμή που βρισκόμαστε θα πρέπει να έχουμε και τύχη γιατί παίζει καθοριστικό ρόλο και δεν την έχουμε μαζί μας στα τελευταία παιχνίδια. Ο αντίπαλος χωρίς φάση μας έκανε γκολ και έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για μας. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια, ισοφαρίσαμε, είχαμε την κατοχή, αλλά από τύχη δεν σκοράραμε. Αν κερδίζαμε δειλά – δειλά θα μπορούσαμε να πιστεύουμε. Πλέον κυνηγάμε να βάλουμε από κάτω μας τον Πανθρακικό για να μην τερματίσουμε τελευταίοι».