Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

ΤΡΙΑΘΛΟ: Συγκλονιστικός Παναγιώτης Μπιτάδος στους Ευρωπαϊκούς αγώνες!

Συγκλονιστικός ήταν ο Παναγιώτης Μπιτάδος στο τρίαθλο των Ευρωπαϊκών Αγώνων «Κρακοβία – Μαλοπόλσκα 2023».

Ο 19χρονος Μυτιληνιός αθλητής κατέλαβε την 5η θέση σε χρόνο 1:46:57, μόλις επτά εκατοστά πίσω από τον Νορβηγό Μπαργκσβίκ, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Είναι το καλύτερο πλασάρισμα Έλληνα αθλητή σε κορυφαίο διεθνή αγώνα τριάθλου, με τον Μπιτάδο να το πετυχαίνει σε ηλικία 19 ετών.

Ο ίδιος δήλωσε μετά τον τερματισμό: «Είμαι πολύ χαρούμενος για το αποτέλεσμά μου, ακόμα δεν έχω καταλάβει τι έχω κάνει. Ήμουν μπροστά από το κολύμπι, κράτησα την πρώτη θέση και στο ποδήλατο, πρόσεχα να αποφύγω και τραυματισμούς μην συμβεί τίποτα απρόβλεπτο καθώς κυνηγάμε και τους Ολυμπιακούς. Στο τρέξιμο κάθε χιλιόμετρο ανέβαζα και το ρυθμό μου, ένιωθα καλά και στο τέλος έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα. Μία θέση είναι κάτι πάρα πολύ καλό για μένα. Ευχαριστώ όλη την Ελλάδα που με στήριξε, ευχαριστώ και τον Πρόεδρο της ΕΟΕ, Σπύρο Καπράλο, που με βοήθησε να βρίσκομαι εδώ πέρα, αλλά και σε άλλους αγώνες ώστε να γίνει πραγματικότητα το όνειρό μου να πάω στους Ολυμπιακούς», είπε ο Μπιτάδος.