Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

“Τρίτωσε” το κακό στο Άργος…

Άλλη μια ήττα, την τρίτη συνεχόμενη μέσα σε διάστημα 10 ημερών δέχτηκε χτες ο Διαγόρας, χάνοντας μετά από τον Αιολικό και την Τριγλία και στο Άργος από τον Παναργειακό με 2-0, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής στον 7ο όμιλο. Μια ήττα που ήρθε μάλλον εύκολα για την ομάδα της Λέσβου, η οποία κράτησε για ένα ημίχρονο το μηδέν, αλλά έδειξε και πάλι πως αν δεχτεί πρώτη  γκολ πολύ δύσκολα μπορεί να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Βέβαια ο Διαγόρας είχε αρκετές βασικές απουσίες, καθώς εκτός έμειναν ο Αχείμαστος που είχε κάρτες, ο Λαζαρίδης που ταλαιπωρήθηκε από ίωση, ο Τοπάλι που επίσης είχε πρόβλημα τραυματισμού και ο Κρασουδάκης που είχε χτυπήσει στο ματς με την Τριγλία. Όπως και να ‘χει η διακοπή του πρωταθλήματος είναι βάλσαμο για την ομάδα, που καλείται να ανασυνταχθεί, να βρει και πάλι τον καλό της εαυτό και να μπει στο επόμενο μισό του πρωταθλήματος με στόχο την παραμονή στην κατηγορία.

Άντεξε ένα ημίχρονο

Στο γήπεδο του Άργους παρουσία ελάχιστων θεατών, οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή αλλά ο Διαγόρας έχασε την πρώτη καλή στιγμή με τον Μαλακό να αστοχεί από καλή θέση. Ο Παναργειακός πίεσε, δεν είχε όμως ευκαιρίες πέρα από δυο καλές στιγμές στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τους Καλογέρη και Πούτσι να μην μπορούν να νικήσουν τον Μαλλή. Στην επανάληψη και ενώ ο Διαγόρας μπήκε στο ματς με την ίδια λογική και τακτική, μια αδράνεια της άμυνας έφερε το 1-0 από τον Καλογέρη στο 47ο και όλα άλλαξαν.

Η ομάδα του Πελέκη έπρεπε να βγει μπροστά να κυνηγήσει το γκολ, αλλά αυτό δεν έχει μάθει να το κάνει πολύ καλά φέτος, ειδικά όταν απουσιάζουν παίκτες, όπως ο Λαζαρίδης, που αποτελούν αιχμή του δόρατος. Έτσι οι γηπεδούχοι κράτησαν με σχετική ευκολία το προβάδισμα και κατάφεραν με τον Πούτσι στο 82ο να πετύχουν και δεύτερο γκολ τελειώνοντας την υπόθεση νίκης.