Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Τζάμπα ήττα ο Παπάδος

Τζάμπα ήττα γνώρισε χτες το απόγευμα στο γήπεδο του Έσπερου στην Καλλιθέα ο Παπάδος Γέρας, χάνοντας από τον ΒΑΟΛ με 75-74 στην πρεμιέρα του στην διαδικασία των μπαράζ για την άνοδο στην Γ’ Εθνική. Μια ήττα που ήρθε 3 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος με δυο εύστοχες βολές του Ανδρουλάκη, ο οποίος κέρδισε φάουλ στην προσπάθειά του για σουτ και ενώ ο Παπάδος προηγούνταν με έναν πόντο.

Η ομάδα της Γέρας «πλήρωσε» την μεγάλη της αποχή από τους αγώνες, καθώς είχε τρεις ολόκληρους μήνες να αγωνιστεί σε αντίθεση με τους αντιπάλους της που μέχρι πριν από μερικές ημέρες έδιναν μάχες στην Χίο για να πάρουν το πρωτάθλημα. Και αυτό φάνηκε στο ξεκίνημα αφού μέχρι να βρουν τα πατήματά τους οι παίκτες του Γιάννη Ζεστού έμειναν να κυνηγάνε το σκορ με 11 πόντους πίσω στο ημίχρονο 40-29.

Ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο η Γέρα ήταν εξαιρετική και με μπροστάρη τον Ψημίτη, ο οποίος πέτυχε συνολικά 30 πόντους με 5 τρίποντα, όχι μόνο επέστρεψε στο παιχνίδι αλλά προηγήθηκε και με 6 πόντους. Όμως ο τραυματισμός του νεαρού γκαρντ, έπαιξε καθοριστικό ρόλο, αφού ο Ψημίτης δεν αγωνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο ΒΑΟΛ κατάφερε να γυρίσει το ματς και 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να πάρει τη νίκη που ήταν ανέλπιστη, όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση.

Όπως και να ‘χει η Γέρα έδειξε πως είναι άκρως ανταγωνιστική και από συγκυρίες δεν πέτυχε μια νίκη που θα της έδινε το προβάδισμα για την άνοδο. Πλέον σήμερα απέναντι στην Καλλιθέα Ρόδου θα παίξει τα ρέστα της, αφού μόνο με νίκη θα μείνει ζωντανή στην μάχη της πρώτης θέσης. Η συμμετοχή του Ψημίτη θα κριθεί την τελευταία στιγμή και θα αποτελέσει βαρόμετρο, όπως φαίνεται για την απόδοση της ομάδας.

ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ – ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ 75-74
Δεκάλεπτα 25-18,15-11,12-29, 23-16

ΒΑΟΛ (Βούλικας): Ανδρουλάκης 17(3), Λύτρας, Τσιριγώτης, Σουλίκας 6(2), Κέλογλου 4, Χατζηλάμπρου 12(1), Καλαμάρης 2, Νακόπουλος 6, Τρόβας 15(3), Κωσταντινάκος 13(2)

Παπάδος (Καλογερόπουλος): Σταμούλης 8(2), Τσολάκης 5(1), Ταμβακέλης, Μπουρούς, Ματζουράνης 6, Λινάρδος, Ζεστός Ι 6, Ζεστός Γρ, Ψημίτης 30(5), Τσολάκης