Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Β΄ ΕΠΣ ΛΕΣΒΟΥ: Πρωταθλήτρια η Καλλονή, ανέβηκε στην Α΄ ΕΠΣ Λέσβου ο Οδυσσέας Ελύτης

Η Καλλονή νίκησε 2-1 τον Αστέρα Νίκης στον αγώνα κατάταξης που έγινε την Κυριακή στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης και κατέκτησε το τρόπαιο της πρωταθλήτριας ομάδας στην Β΄ ΕΠΣ Λέσβου, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή αγωνιστική περίοδο σε αυτή τη νέα προσπάθεια που γίνεται στο Λεκανοπέδιο. Η αναμέτρηση κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη και τον τίτλο, έχοντας ήδη εξασφαλίσει την άνοδό τους στην Α΄ ΕΠΣ Λέσβου μετά την κατάκτηση της πρώτης θέσης στους δυο ομίλους.

Στον τελικό, που έγινε παρουσία αρκετού κόσμου, οι δυο ομάδες δεν απείλησαν σοβαρά η μία την εστία της άλλης στο πρώτο μισάωρο. Ωστόσο από το 29’ και μετά οι δυο μονομάχοι βελτίωσαν σημαντικά την αγωνιστική τους εικόνα, ψάχνοντας με αξιώσεις το γκολ. Στο λεπτό που προαναφέραμε η Καλλονή είχε δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Χατζηκυριάκου και προβολή του Σαμπάνη. Στην εκτέλεση του κόρνερ η Καλλονή άνοιξε το σκορ με τους αμυντικούς του Αστέρα να μην μπορούν να απομακρύνουν την μπάλα από την περιοχή τους, με τον Πλουμή να μπαίνει σφήνα στη φάση και με κεφαλιά να δίνει προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα του Σταύρου Μόλβαλη

Στη συνέχεια ο Αστέρας Νίκης κατάφερε να βγάλει αντίδραση, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 41ο λεπτό. Οι παίκτες του Δημήτρη Γαβαλά άλλαξαν πολύ γρήγορα την μπάλα έπειτα από εκτέλεση φάουλ και ο Μπαράκης, ο οποίος είχε προωθηθεί στην επίθεση για αυτή τη στατική με κεφαλιά νίκησε τον Λεμπέση, φέρνοντας τον τελικό στα ίσια. Μάλιστα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Αστέρας Νίκης έφθασε κοντά στην ανατροπή με τον Καραγιάννη να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ, το οποίο σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Λεμπέση.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων να εμφανίζουν σημάδια κούρασης. Στο 78΄ η Καλλονή πήρε ξανά το προβάδισμα σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ. Συγκεκριμένα η πρωτοπόρος του Βορείου Ομίλου εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος των παικτών του Αστέρα μεταξύ κέντρου και περιοχής, με τον Μάκη Σαμπάνη να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Νησιώτη, τον οποίο πλάσαρε εύστοχα για το 2-1, που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση, που βρήκε όλο τον οργανισμό της Καλλονής να πανηγυρίζει έντονα αυτή τη μεγάλη επιτυχία.

Στον αγώνα κατάταξης για το τρίτο προνομιούχο εισιτήριο στην Α’ ΕΠΣ Λέσβου ο Οδυσσέας επικράτησε 3-2 του Καραβαγγέλη και μετά από ένα χρόνο απουσίας επέστρεψε ξανά στην πρώτη κατηγορία. Η αναμέτρηση είχε συναρπαστική εξέλιξη με τον γεννηθέντα το 2009 τερματοφύλακα του Ελύτη, Γιώργο Μανούσο, να αναδεικνύεται σε MVP, πιάνοντας πέναλτι στις καθυστερήσεις. Το πρώτο μέρος ήταν συναρπαστικό καθώς ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2. Ο Οδυσσέας Ελύτης άνοιξε το σκορ στο 10΄ μετά από κάθετη πάσα του Καραδημητράκη και πλασέ στην κίνηση του Καλουτζή.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Καραβαγγέλης κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μανούσου πάνω στον Γιώργο Βελούτσο. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Γιώργος Μαμάκος, ο οποίος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, φέρνοντας το ματς στα ίσια. Όμως στο 21΄ ο Ελύτης ανέκτησε το προβάδισμα με τον Καλουτζή να σκοράρει ξανά με ωραίο σουτ.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο τυπικά φιλοξενούμενος Καραβαγγέλης ισοφάρισε σε 2-2 με άπιαστο σουτ του Γιώργου Βελούτσου. Στην επανάληψη οι δυο ομάδες έφθασαν πολλές φορές κοντά στο γκολ που θα τις χάριζε τη νίκη και την άνοδο στην Α΄ ΕΠΣ Λέσβου. Στις καθυστερήσεις ο Ελύτης κέρδισε πέναλτι έπειτα από μαρκάρισμα του Ξυνού στον Καλουτζή, με την ομάδα της Στύψης να διαμαρτύρεται έντονα για την απόφαση του διαιτητή Βουρανή να δείξει την άσπρη βούλα.

Το πέναλτι για τον Οδυσσέα Ελύτη εκτέλεσε εύστοχα ο Γιώργος Δασκάλου, ο οποίος έκανε το 3-2 για την ομάδα του. Ωστόσο το παιχνίδι είχε και άλλες συγκινήσεις, αφού στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν η σειρά του Καραβαγγέλη να κερδίσει πέναλτι, με τον Βασίλογλου να ανατρέπεται από τον Αντωνόγλου. Αυτή τη φορά ο Γιώργος Μαμάκος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μανούσο, ο οποίος έπεσε σωστά στη γωνιά του, αποκρούοντας το πέναλτι του παίκτη του Καραβαγγέλη, χαρίζοντας τη νίκη και την άνοδο στην Α΄ ΕΠΣ Λέσβου στον Οδυσσέα Ελύτη.