Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ακόμα σκοράρουν Παλλεσβιακός και Αστέρας Νίκης, πρώτη νίκη για Καλλονή

Αμφίρροπες αναμετρήσεις και εντυπωσιακά σκορ περιελάμβανε η 3η αγωνιστική στους δυο ομίλους της Β΄ Κατηγορίας, η οποία διεξάγεται σε δόσεις.

Στον Βόρειο Όμιλο η Άναξος αναδείχθηκε νικήτρια με 1-0 στο γειτονικό ντέρμπι με τον Αχιλλέα, πιάνοντας κορυφή. Το χρυσό, όπως αποδείχθηκε, γκολ για την Άναξο πέτυχε ο Κασόγκο στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Δυνατό παιχνίδι από όλες τις απόψεις έγινε στη Σκάλα Καλλονής με την Καλλονή SC να κερδίζει 2-1 τον Καραβαγγέλη, κατακτώντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με τον Μάκη Σαμπάνη, ωστόσο η απάντηση από πλευράς Καραβαγγέλη ήταν άμεση με τον Ξυπτερά να ισοφαρίζει σε 1-1. Στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες έψαξαν το γκολ που θα τους χάριζε τη νίκη.

Αυτή που το βρήκε ήταν η Καλλονή στο 57ο λεπτό με πρωταγωνιστή και πάλι τον Μάκη Σαμπάνη, ο οποίος έδωσε στην ομάδα του μια σημαντική νίκη. Αξίζει να σημειωθεί πως οι δυο ομάδες έχουν παράπονα από την διαιτησία, ισχυριζόμενες πως δεν τους δόθηκε από ένα πέναλτι, με τον Καραβαγγέλη μάλιστα να εκδίδει και σχετική ανακοίνωση.

Πρώτη νίκη και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο για τον Μεσότοπο, 5-1 τον Μακαρέα στα Παράκοιλα. Μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη των φιλοξενούμενων ο Δημήτρης Κούτσας με τον χαρισματικό επιθετικό να πετυχαίνει προσωπικό χατ-τρικ. Ο Μακαρέας μπορεί να προηγήθηκε 1-0 χάρη στο γκολ του Γιώργου Χυδηριώτη, όμως το υπόλοιπο του αγώνα ανήκε ξεκάθαρα στον Μεσότοπο, που ολοκλήρωσε την ανατροπή πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Πλην του Κούτσα από τους νικητές σκόραραν ακόμη οι Βακάλης και Ζαμπάρας.

Στον Νότιο Όμιλο, ματσάρα με τα όλα της έγινε στη Μόρια, εκεί όπου Παλλεσβιακός και Αστέρας Νίκης πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στο τελικό 4-4. Οι δυο ομάδες οι οποίες εναλλάσσονταν στο σκορ διεκδίκησαν μέχρι τέλους τη νίκη, όμως με το σφύριγμα της λήξης αρκέστηκαν στον ένα βαθμό. Ο Αστέρας Νίκης μπήκε καλύτερα στο γήπεδο πετυχαίνοντας δυο με γκολ με τους Στεφανή και Ράσκο, όμως ο Παλλεσβιακός κατάφερε να βγάλει αντίδραση πριν το ημίχρονο, μειώνοντας αρχικά με τον Ατζέμη, ενώ στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 2-2.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Σωτήρης Ζηρόπουλος έβαλε και αυτός το όνομά του στον πίνακα με τους σκόρερ κάνοντας το 3-2 για τον Αστέρα, που είδε τον Παλλεσβιακό να ισοφαρίζει σε 3-3 με τον Καπινό και λίγο αργότερα να παίρνει το προβάδισμα με τον Κουτσκουδή. Τελικά ο Αστέρας Νίκης έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας, με τον Ζηρόπουλο να σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς.

Σε άλλο παιχνίδι για τον Νότιο Όμιλο, που έγινε στο Κάτω Τρίτος, η Δόξα Λέσβου με καταπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε 3-0 τον Αστέρα/Ορφέα που άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο.  Δυο γκολ πέτυχε ο Ισαλάρι και ένα ο Σπαχίου στο 3-0 της Δόξας που οδηγεί την κούρσα στον Νότιο Όμιλο.