Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ακόμη πιο κοντά στην άνοδο Παπανικολής και Αλκιβιάδης

Με νίκες των πρωτοπόρων, συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στα play off της Β΄ Κατηγορίας. Συγκεκριμένα για την 6η αγωνιστική, Παπανικολής και Αλκιβιάδης, επιβλήθηκαν των Αστέρα/Ορφέα 3-1 και Μακαρέα 5-0 αντίστοιχα. Απολαυστικός ο Πολιχνίτος επικράτησε του Αχιλλέα με 3-0 και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της τρίτης θέσης.

Αν και συνάντησε δυσκολίες κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, εν τέλει ο Παπανικολής κατάφερε να νικήσει τον Αστέρα/Ορφέα με 3-1, συνεχίζοντας με το απόλυτο των νικών στα play off και βρίσκεται με το 1,5 πόδι στην Α΄ Κατηγορία μετά και την ήττα του Αχιλλέα από τον Πολιχνίτο. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Ερεσού ήταν ο Γιάννης Χατζηδιαμαντής, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ και ήταν αυτός που άνοιξε και έκλεισε το σκορ. Το άλλο γκολ των νικητών πέτυχε ο Ρομέο Μπάνα. Από πλευράς Αστέρα που έδειξε πιο βελτιωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, είχε μειώσει σε 2-1 ο Παπαδάτος στο πρώτο μέρος.

Άνετος και ωραίος ο Αλκιβιάδης επικράτησε 5-0 του Μακαρέα των πολλών αγωνιστικών προβλημάτων, με αποτέλεσμα να αγωνιστεί στο ματς με μόλις δέκα παίκτες. Η ομάδα του Κάτω Τρίτους, έβαλε βάσεις νίκης με τα δύο γκολ από τον Μιχάλη Χατζηβαγιάννη. Στη συνέχεια ο Βύρων Σταυρινός με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-0, για να ακολουθήσουν ακόμη δύο γκολ από τους Ζήση και Ανήφορο για το τελικό 5-0. Οι νικητές που βρίσκονται επίσης μία ανάσα από την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία και απλώς θα παλέψουν για τον τίτλο με τον Παπανικολή, είχαν και ένα δοκάρι. Πάντως αξίζουν πολλά μπράβο στους δέκα ήρωες ποδοσφαιριστές του Μακαρέα, που έβγαλαν όλο το παιχνίδι απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο, όπως είναι ο Αλκιβιάδης.

Στην Αγιάσο νίκησε η καλύτερη ομάδα που ήταν ο Πολιχνίτος στο 3-0 επί του Αχιλλέα, πλησιάζοντάς τον στην τρίτη θέση, απέχοντας μόλις δύο βαθμούς. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες από την ομάδα της Πέτρας που για ένα ακόμη παιχνίδι παρατάχθηκε με πολλές απουσίες. Το 1-0 έγινε στο 36΄ με κοντινή κεφαλιά του Νικέλλη, ύστερα από ασίστ του Σταμογιώργου επίσης με το κεφάλι. Ο Πολιχνίτος μπήκε δυνατά και στην επανάληψη, με τον Νικέλλη να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά στο ματς στο 49ο λεπτό, αυτή τη φορά με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Στεριανού.

Τον επίλογο στην εύκολη νίκη των γηπεδούχων έβαλε ο Χυμετλλάρι με εντυπωσιακή απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ μακριά. Από πλευράς Αχιλλέα η καλύτερή του στιγμή στο παιχνίδι ήταν ένα σουτ του Ράμα, το οποίο απέκρουσε ο Δελλής στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους.