Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Άλμα τίτλου για τον Κεραυνό!

Άλμα τίτλου έκανε στον Νότιο όμιλο ο Κεραυνός, ο οποίος αποδείχθηκε ανώτερος από τον Αστέρα Νίκης στο ντέρμπι κορυφής της 17ης αγωνιστικής, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 0-2. Το ημίχρονο βρήκε τους δυο μονομάχους ισόπαλους χωρίς τέρματα, όμως στην επανάληψη ο Κεραυνός που διανύει τρομερή περίοδο φόρμας εκμεταλλεύτηκε δύο φάσεις που δημιούργησε και εκτέλεσε σωστά, με τους Βουζούλια στο 55΄ και Βαξεβάνη στο 80ό λεπτό. Μάλιστα η νικήτρια ομάδα είχε και ένα δοκάρι με τον Ζαφειριάδη λίγο μετά το 0-2. Από την άλλη ο Αστέρας Νίκης έκανε λίγα πράγματα στο ματς, επηρεασμένος και από τις πολλές απουσίες που είχε.

Στο άλλο ματς του Νοτίου ομίλου Αστέρας/Ορφέας και Παλλεσβιακός μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο τελικό 1-1. Και τα δυο γκολ επετεύχθησαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τσεμτσετζή να κάνει το 0-1 για τον Παλλεσβιακό και τον Γραμέλλη να ισοφαρίζει σε 1-1 για τον Αστέρα/Ορφέα. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν ο Κουτσέλλης για τον Αστέρα και ο Ευθυμίου για τον Παλλεσβιακό.

Περνάμε στον Βόρειο όμιλο εκεί όπου ο πρωτοπόρος και φαβορί για την πρωτιά Καραβαγγέλης δεν συνάντησε δυσκολίες στο εκτός έδρας ματς με την Άναξο, 0-5 το τελικό σκορ. Η ομάδα της Στύψης πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 0-1 χάρη στο αυτογκόλ του Γεωργέλλη. Στην επανάληψη κατάφερε να βρει δίχτυα άλλες τέσσερις φορές με τους Άρη Βελούτσο, Γιώργο Μαμάκο  και Τσαΐρη (δυο) με τον τελευταίο να έχει δοκάρι.

Χορταστικό παιχνίδι έγινε στα Παράκοιλα με την συνάντηση του Μακαρέα με τον Αχιλλέα να περιλαμβάνει συνολικά επτά τέρματα. Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Άγρας με σκορ 5-2, μια νίκη που την κρατάει ακόμη στο κόλπο της πρώτης θέσης. Το σύνολο του Νίκου Τσολάκη κατάφερε να προηγηθεί 5-0 με τους Γιώργο Κρητικό (δυο), Παντελή Κουλουδή (δυο) και Ρουμελιώτη, ενώ είχε και χαμένο πέναλτι με τον Ταστάνη. Επίσης έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 30΄ και μετά την αποβολή του Ταξιάρχη Δρακούλη. Από την άλλη ο Αχιλλέας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 5-2 με τέρματα που πέτυχαν οι Σούπουλης και Μαζάρι.

Τέλος, ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Παπανικολή με τον Ορφέα Άντισσας. Ο Παπανικολής άνοιξε το σκορ στο 42΄ με πέναλτι που σημείωσε ο Σίμος Βουτσιώτης, ωστόσο ο Ορφέας Άντισσας στο δεύτερο ημίχρονο ανέτρεψε πλήρως το σκορ με τα γκολ των Ζαρμπίνιο και Σάββα. Εν τέλει η ομάδα της Ερεσού κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με τον Ντερβισάι. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ορφέας Άντισσας είχε ένα δοκάρι με τον Πετράκο στο πρώτο ημίχρονο.