Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Άλμα τίτλου για τον Οδυσσέα Ελύτη, νίκησε 1-0 τον Παλλεσβιακό

Πολύ κοντά στην κατάκτηση του τίτλου στο Νότιο Όμιλο της Β΄ ΕΠΣ Λέσβου βρίσκεται ο Οδυσσέας Ελύτης, δυο στροφές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Για την 24η αγωνιστική το συγκρότημα του Δούκα Καρέτου νίκησε 1-0 τον Παλλεσβιακό στη Μόρια χωρίς πάντως να ικανοποιήσει με την απόδοσή του. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι και χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στον Οδυσσέα Ελύτη επετεύχθη στο 60ό λεπτό με σουτ του Λεωνίδα Καλουτζή, ο οποίος λύτρωσε την ομάδα του, που χρειάζεται δυο νίκες απέναντι σε Δόξα Λέσβου και Ταξιάρχη για να πάρει το πρωτάθλημα και την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Από την άλλη ο Παλλεσβιακός δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε και στα δυο ημίχρονα. Μετά από αυτή την ήττα η ομάδα του Θοδωρή Παπαδημητρίου βγήκε εκτός διεκδίκησης της δεύτερης θέσης, που οδηγεί σε μπαράζ ανόδου με τον αντίστοιχο δεύτερο από τον Βόρειο Όμιλο.

Αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά στις εναπομείνασες δυο αγωνιστικές στο μπαράζ θα πάει ο Αστέρας Νίκης, ο οποίος τα βρήκε σκούρα στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ταξιάρχη νικώντας τελικά με σκορ 3-2. Η ομάδα του Μανταμάδου πήρε αέρα δυο τερμάτων με τα γκολ των Χαδούλα και Σαχλού, ωστόσο ο Αστέρας Νίκης κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο με σκόρερ τους Ντερβισμπεχάι και Βουργουτζή. Μάλιστα στο ξεκίνημα της επανάληψης ανέτρεψε πλήρως το σκορ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ντερβισμπεχάι. Προς το τέλος του αγώνα ο Ταξιάρχης λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, έχοντας δοκάρι με τον Σαχλού.

Στο γήπεδο του Κάτω Τρίτους η Δόξα Λέσβου πήρε τους τρεις βαθμούς απέναντι στον Αστέρα/Ορφέα χάρη στο γκολ με πέναλτι του Ισαλάρι στο 59ο λεπτό. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Δόξα Λέσβου ήταν ο γκολκίπερ Λασκαρίδης, ο οποίος απέκρουσε τα πέναλτι των Κόμβου και Κυρκίλα από πλευράς Αστέρα/Ορφέα, κρατώντας το υπέρ 1-0 για την ομάδα της Δόξας Λέσβου.

Στον Βόρειο Όμιλο η είδηση στην αγωνιστική του Σαββάτου ήταν η πρώτη ήττα της Καλλονής στο πρωτάθλημα με 1-0 από τον Ορφέα στην Άντισσα.  H ομάδα του Σαράντου Τζινιέρη έκανε τη νίκη της χρονιάς, υποχρεώνοντας σε ήττα την καλύτερη ομάδα του Βορείου Ομίλου. Το γκολ της νίκης για τον Ορφέα σημείωσε ο Χρήστος Τόρρα στο 71ο λεπτό, ενώ στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Τάσο Σάββα.

Από νίκη σε νίκη πάει ο Καραβαγγέλης Στύψης, ο οποίος συνέτριψε 6-2 τον Παπανικολή στην Ερεσό. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην εύκολη επικράτηση των φιλοξενούμενων ήταν ο Γιώργος Βελούτσος, ο οποίος σημείωσε και τα έξι γκολ (!). Ο Παπανικολής είχε μειώσει σε 2-1 με τον Ντεμάι και σε 3-2 με πέναλτι του Πινάκη. Με πέναλτι έγινε και το 3-1 του Καραβαγγέλη.

Τέλος, το τοπικό παιχνίδι ανάμεσα στην Άναξο και τον Αχιλλέα δεν ανέδειξε νικητή, αφού οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Ο Αχιλλέας πήρε το προβάδισμα με τον Τσακαρέλλο και στο 60΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει δύο τα τέρματά του, έχοντας δοκάρι με τον Ρενάτο Ράμα. Τελικά η Άναξος πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Βαλιουτή να σκοράρει στις καθυστερήσεις.