Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ‘’Αλύγιστος’’ ο Παπανικολής νίκησε 2-1 τον Αλκιβιάδη

Στο ντέρμπι κορυφής της 4ης αγωνιστικής των play off της Β΄ Κατηγορίας, μπορεί ο Αλκιβιάδης να είχε περισσότερες ευκαιρίες, ωστόσο ο Παπανικολής ήταν εκείνος που πήρε τελικά την νίκη με 2-1, πιάνοντας τον αντίπαλό του στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν κόντρα στην ροή του αγώνα με τον Κοντέλλο να εκτελεί κόρνερ, τον Παλαμίδα ο οποίος αγωνίστηκε ξανά κατ’ ανάγκη στα γκολπόστ του Αλκιβιάδη, να μην κάνει σωστό υπολογισμό της μπάλας και τον Στέλιο Ελευθερίου ίσα που την ακούμπησε με το κεφάλι, να τη στέλνει στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Παπανικολής των πολλών απουσιών, παρά το σφυροκόπημα που δέχθηκε στην συνέχεια από την ομάδα του Κάτω Τρίτους κατάφερε να διατηρήσει αυτό το πολύτιμο αποτέλεσμα, ακόμα και όταν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χατζησπύρου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 52ο λεπτό, ενώ λίγο νωρίτερα στο 48΄ η ομάδα της Ερεσού είχε δοκάρι με τον Μπάνα. Στο 88ο λεπτό έγινε η φάση που στιγμάτισε όλο το ματς. Πιο συγκεκριμένα παίκτης του Παπανικολή, βρέθηκε στο έδαφος με τους συμπαίκτες του να βγάζουν την μπάλα έξω.

Όταν ξεκίνησε ξανά το παιχνίδι ο Αλκιβιάδης δεν τήρησε το fair play, όπως έπρεπε να γίνει, με τον Χατζηβαγιάννη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Αμέσως στην ομάδα του Κάτω Τρίτους κατάλαβαν το λάθος που είχαν κάνει και μετά από εντολή του Βασίλη Σταυρινού, οι παίκτες του Αλκιβιάδη άφησαν τον Ρομέο Μπάνα να σκοράρει για το τελικό 2-1, που έφερε τον Παπανικολή ισόβαθμο στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Αλκιβιάδη, ωστόσο και οι δύο ομάδες πολύ δύσκολα μπορεί να χάσουν την άνοδο στην Α΄ Κατηγορία. Ακόμη να σημειωθεί πως στον Αλκιβιάδη φωνάζουν για δύο γκολ που του ακυρώθηκαν ως οφσάιντ σε κεφαλιά του Χατζηβαγιάννη και σουτ του Ανήφορου.

Στα άλλα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής ο Αχιλλέας επικράτησε 4-2 του Αστέρα/Ορφέα, σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 2-1 υπέρ της ομάδας της Πέτρας με τα δύο γκολ του Γιώργου Σούπουλη και τον Παναγιώτη Κόμβο να μειώνει σε 2-1 για τον Αστέρα. Στην επανάληψη Μωυσής και Μαζάρι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-1 με τον Παροίκο να διαμορφώνει το τελικό 4-2. Δοκάρι για τον Αχιλλέα ο Σούπουλης, δύο δοκάρια για τον Αστέρα με Κόμβο και Ρουκουνιώτη. Τέλος, εκτός έδρας νίκη για τον Πολιχνίτο 2-0 τον Μακαρέα, με τα δύο γκολ να σημειώνει ο Ηλίας Σταμογιώργος, ένα σε κάθε ημίχρονο.