Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Αμετάβλητη η κορυφή

Ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό στα play off της Β΄ Κατηγορίας με τον Παπανικολή να πετυχαίνει την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, κερδίζοντας τον Αχιλλέα με 2-1. Επίσης ο Αλκιβιάδης επέστρεψε στα τρίποντα μετά το 8-1 επί του Αστέρα/Ορφέα, ενώ σταθερά τρίτος παραμένει ο Αχιλλέας που ξεπέρασε το εμπόδιο του Μακαρέα με 3-1.

Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε τελικά ο Παπανικολής 2-1 τον αξιόμαχο σε ένα ακόμη παιχνίδι Πολιχνίτο. Αμφίρροπη σε εξέλιξη η αναμέτρηση με την ομάδα της Ερεσού να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια με το γκολ του Ρομέο Μπάνα στο 42ο λεπτό. Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στην επανάληψη ο Πολιχνίτος ισοφάρισε με πλασέ από τον Λόκο, ενώ εκείνος που χάρισε τους τρεις βαθμούς στον Παπανικολή που παραμένει στην κορυφή παρέα με τον Αλκιβιάδη, ήταν ο Απαλίδης με κεφαλιά στο 58΄. Επίσης η νικήτρια ομάδα έχασε και πέναλτι στις καθυστερήσεις με τον Χατζηδιαμαντή να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα του Αχιλλέα.

Στον Αστέρα/Ορφέα ξέσπασε την ήττα από τον Παπανικολή ο Αλκιβιάδης, μετατρέποντας σε παράσταση για ένα ρόλο την μεταξύ τους αναμέτρηση, 8-1 το τελικό σκορ. Το σύνολο του Βασίλη Σταυρινού πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, δύο από τον Χατζηβαγιάννη και ένα από τον Παλαμίδα, ενώ έμεινε και με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Κόμβος με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλκιβιάδης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, πετυχαίνοντας ακόμη πέντε τέρματα. Δύο φορές με τον Σταυρινό (το ένα με πέναλτι) και από μία με Σιμόνι, Παλαμίδα και Μακρή. Ενδιάμεσα ο Ευαγγελάτος, μείωσε σε 7-1 για τον Αστέρα.

Τέλος, ο Αχιλλέας απέδρασε από τον Μεσότοπο, νικώντας με 3-1 τον Μακαρέα. Ανώτερη η ομάδα της Πέτρας είχε δοκάρι με τον Διαμαντή Ράμα στο 12ο λεπτό και άνοιξε το σκορ στο 50΄ με τον ίδιο ποδοσφαιριστή. Στη συνέχεια ο Δουβαλέτας έκανε το 2-0 και το 3-0 ο Διαμαντής Ράμα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση. Ο Μακαρέας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Μέστρο.