Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Αποχώρησε από το πρωτάθλημα ο Αιολικός!

Σε δεύτερη μοίρα πέρασε η αγωνιστική δράση στον Νότιο Όμιλο της Β΄ Κατηγορίας.

Και αυτό διότι η πρώτη είδηση είναι η αποχώρηση του Αιολικού από το πρωτάθλημα μετά την απόφαση του Αστέρα Νίκης να μην συναινέσει στην αναβολή του μεταξύ τους αγώνα. Ας τα πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Αρχικά ο Αιολικός κατέθεσε αίτημα προς την ΕΠΣΛ για αναβολή του προγραμματισμένου για την περασμένη Κυριακή παιχνιδιού με τον Αστέρα Νίκης, λόγω της συμμετοχής των περισσότερων παικτών στο πρωτάθλημα Super League 2 Κ19, που ξεκίνησε το περασμένο Σαββατοκύριακο. Ωστόσο ο Αστέρας Νίκης δεν συναίνεσε στην αναβολή του αγώνα. Ο Αιολικός εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία κάλεσε τον Αστέρα Νίκης να αλλάξει στάση, ώστε να διεξαχθεί κανονικά ο αγώνας, κάτι τέτοιο τελικά δεν έγινε και κάπως έτσι ο Αιολικός με νέα ανακοίνωση, γνωστοποίησε πως αποχωρεί από το πρωτάθλημα της Β΄Κατηγορίας καθώς δίνει προτεραιότητα στους αγώνες της Κ19.

Τώρα στα παιχνίδια που έγιναν το περασμένο Σάββατο ο Παλλεσβιακός είχε εύκολο έργο απέναντι στον Αετό Β΄ τον οποίο νίκησε με 5-2. Το ημίχρονο βρήκε τον ‘’Πάλλε’’ μπροστά στο σκορ με 3-1 με γκολ των Λιτσολάρι (δυο) και Ατζέμη, ενώ είχε και χαμένο πέναλτι με τον Λημνιό να αποκρούει το σουτ του Ατζέμη. Ο Αετός Β΄ μείωσε σε 3-1 με πέναλτι του Φωτιάδη. Στο 56΄ ο Λιτσολάρι με το τρίτο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι έκανε το 4-1. Ο Μοχάμεντ στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Παλλεσβιακού ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1. Ο Αετός Β΄ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 5-2 με τον Μουσελίμη. Ο Παλλεσβιακός εκτός από τα πέντε γκολ είχε και δυο δοκάρια με τους Φετσάνι και Χριστοδούλου.

Ανοιχτό παιχνίδι έγινε στην Αγιάσο μεταξύ ΑΟ Βασιλικών και Αστέρα/Ορφέα με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με σκορ 5-3. Πάντως ο Αστέρας ήταν αυτός που άνοιξε πρώτος το σκορ με τον Ανδρίκου, όμως μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους τα Βασιλικά κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι με γκολ των Νικέλλη και Πορτογλή με εκτέλεση πέναλτι. Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Αστέρας ισοφάρισε σε 2-2 με τον Ανδρίκου, όμως με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Σπάχι έκανε το 3-2 για τον ΑΟΒ. Ο Αστέρας είχε ξανά απάντηση, ισοφαρίζοντας με τον Γκέκα, όμως στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν το 4-3 με αυτογκόλ και το τελικό 5-3 με τον Νικέλλη. Η ομάδα του Αστέρα είχε ένα δοκάρι με τον Γκέκα.

Σε ένα άκρως αμφίρροπο παιχνίδι ο Ταξιάρχης πήρε νίκη γοήτρου απέναντι στην Δόξα Λέσβου με σκορ 2-1. Η ομάδα του Μανταμάδου άνοιξε το σκορ με τον Ψωμά, όμως ο Ισαλάρι κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 για την Δόξα. Το γκολ της νίκης για τον Ταξιάρχη πέτυχε ο Σταμάτης στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ από πλευράς Δόξας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κουζινόγλου.

Τέλος, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 13η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου που έγινε στον Μεσότοπο η τοπική ομάδα και ο Παπανικολής μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο τελικό 2-2. Βακάλης και Βασίλας σκόραραν από πλευράς γηπεδούχων, ο Χατζηδιαμαντής πέτυχε και τα δυο γκολ του Παπανικολή.