Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ασταμάτητος ο Αστέρας Νίκης, νίκη με ανατροπή ο Αχιλλέας

Μόνο τυχαίο δεν ήταν το καλό ξεκίνημα για τον Αστέρα Νίκης στον Νότιο όμιλο της Β΄ Κατηγορίας, καθώς πήρε ακόμα μία νίκη, την τρίτη του σε ισάριθμα παιχνίδια, αυτή τη φορά επί του Παλλεσβιακού με σκορ 4-1. Το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο 1-1 με τα γκολ του Ράσκου για τους γηπεδούχους και του Πολυχρόνη για τους φιλοξενούμενους που έμειναν με δέκα παίκτες από νωρίς λόγω αποβολής του Φετσάνι. Το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε ο Αστέρας Νίκης το εκμεταλλεύτηκε στην επανάληψη, σημειώνοντας τρία τέρματα, δύο με τον Σαμιακό και ένα με τον Ράσκο για να διαμορφωθεί κάπως έτσι το τελικό 4-1 υπέρ του Αστέρα Νίκης.

Από κει και πέρα τρομερό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Αγιάσου, όπου Βασιλικά και Ταξιάρχης αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο εντυπωσιακό 4-4. Η ομάδα του Μανταμάδου πήρε προβάδισμα στο σκορ δύο φορές με τους Ψωμά και Τριανταφύλλου, για να απαντήσουν τα Βασιλικά με τον ίδιο τρόπο χάρη στα δύο γκολ που πέτυχε ο Αντωνέλλης, το πρώτο με πέναλτι. Η ομάδα που έκανε το 3-2 ήταν τα Βασιλικά με σκόρερ τον Νικέλλη, αλλά λίγο αργότερα ο Ψωμάς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3. Ο Νικέλλης σκόραρε ξανά για το 4-3, ωστόσο ο Ταξιάρχης έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ψωμά, σε ένα παιχνίδι βγαλμένο από τα γήπεδα της Αγγλίας.

Ακόμη για τον Νότιο όμιλο την πρώτη του νίκη εξασφάλισε ο Αστέρας/Ορφέας που πέρασε από τη Μόρια, επικρατώντας 1-0 του Κεραυνού. Το νικητήριο γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημείωσε ο Κόμβος στο 43ο λεπτό.

Περνάμε στον Βόρειο όμιλο όπου ο Αχιλλέας χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στα τελευταία λεπτά για να νικήσει την Άναξο με 2-1, η οποία ευτύχησε να προηγηθεί πρώτη στο σκορ με το πέναλτι του Γιουντέρη στο 44ο λεπτό. Η Άναξος κρατούσε το υπέρ της σκορ μέχρι το 88ο λεπτό και εκεί που όλα έδειχναν πως θα έπαιρνε μια σπουδαία νίκη, ο Αχιλλέας έκανε επική ανατροπή, ισοφαρίζοντας πρώτα με τον Αλέξη Ράμα, ενώ πήρε τη νίκη στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με εκτέλεση πέναλτι από τον Σούπουλη. Ο Αχιλλέας είχε και ένα δοκάρι με τον Καραμιχαλάκη όταν το σκορ ήταν στο 1-0 για την Άναξο.

Με χρυσό σκόρερ τον Μαμάκο, στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γερμανός Καραβαγγέλης έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Μεσοτόπου με 1-0. Οι νικητές είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Μαστραντωνά. Τέλος, ο Ορφέας Άντισσας ήταν πιο ουσιαστικός κόντρα στον Παπανικολή τον οποίο νίκησε με 2-0. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Χασάπης και Τάσος Σάββας, με τον δεύτερο να έχει και δοκάρι.