Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Αστέρας Νίκης και Καραβαγγέλης, νικητές στους αγώνες κατάταξης

Συναρπαστικοί από άποψη θεάματος και σκορ ήταν οι αγώνες κατάταξης με τους οποίους έπεσε η αυλαία στην Β΄ Κατηγορία. Αρχικά στο ματς των ομάδων που κατέλαβαν την 2η θέση σε Νότιο και Βόρειο όμιλο, αντίστοιχα, που διεξήχθη στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής, ο Αστέρας Νίκης επιβλήθηκε του Μακαρέα με σκορ 2-1, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στην παράταση. Έτσι ο Αστέρας θα έχει τον πρώτο λόγο για μια θέση στην επόμενη Α΄ Κατηγορία σε περίπτωση που ο Αετός Λουτρών ανέλθει στην Γ΄ Εθνική. Το παιχνίδι είχε αμφίρροπη εξέλιξη με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη μέχρι και το τελευταίο λεπτό της παράτασης, παρά την αποχή μερικών εβδομάδων από τους αγωνιστικούς χώρους.

Ο τυπικά γηπεδούχος στην αναμέτρηση Μακαρέας κατάφερε να ανοίξει πρώτος το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρητικού στο 19ο λεπτό, με το 1-0 υπέρ της ομάδας να διατηρείται μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη ο Αστέρας Νίκης ανέβασε στροφές με τους παίκτες του να δείχνουν πιο φρέσκοι από αυτούς του Μακαρέα, που φάνηκαν να έχουν μείνει από δυνάμεις και στο 75ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, με μια από τις αλλαγές του, τον Κωνσταντίνο Πατσέλη. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα το σκορ δεν άλλαξε και κάπως έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Αστέρας Νίκης στην μοναδική καλή στιγμή που δημιούργησε και συγκεκριμένα στο 99ο λεπτό, βρήκε το νικητήριο γκολ με χρυσό σκόρερ τον Σωτήρη Ζηρόπουλο, ο οποίος βρήκε δίχτυα από κοντινή απόσταση, παίρνοντας το ριμπάουντ από την απόκρουση του Δρακούλη στο σουτ του Σαμιακού, γράφοντας το τελικό 2-1 για τον Αστέρα Νίκης.

Τώρα σε ό,τι έχει να κάνει με το άλλο ματς που είχε μονομάχους τους πρωταθλητές των δυο ομίλων, ο Καραβαγγέλης Στύψης έκλεισε με ιδανικό τρόπο μια άκρως επιτυχημένη χρονιά, νικώντας με 4-2 τον Κεραυνό, που και γι’ αυτόν ήταν μια καλή σεζόν, αφού από του χρόνου θα αγωνίζεται επίσης στην Α΄ Κατηγορία, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα στον αγώνα της Κυριακής. Αξίζει να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του τελευταίου παιχνιδιού στη χρονιά για τις δυο ομάδες, η ΕΠΣ Λέσβου πραγματοποίησε μια όμορφη τελετή στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Μόριας, απονέμοντας τα κύπελλα και τα μετάλλια στους δυο πρωταθλητές.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο παρακολούθησαν ένα καταπληκτικό παιχνίδι που είχε πολύ καλό ρυθμό σε όλη του τη διάρκεια, έξι υπέροχα τέρματα, δυο δοκάρια, καθώς και πολλές ευκαιρίες. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Κεραυνός έκανε το 1-0 με δυνατό σουτ του Τσακύρη, για να έρθει η απάντηση από πλευράς Καραβαγγέλη, ένα λεπτό αργότερα με κοντινό σουτ του Τσιάμη. Στο 13΄ η ομάδα της Στύψης ανέτρεψε το σκορ με υπέροχο μακρινό σουτ του Μαστραντωνά λίγο πάνω από το χώρο της μεσαίας γραμμής. Επτά λεπτά αργότερα ο Κεραυνός έφθασε μια ανάσα από το 2-2, έχοντας δοκάρι με τον Βαξεβάνη, όπως δοκάρι είχε και ο Καραβαγγέλης στο 23΄ με τον Χρήστο Τάκα. Με τη συμπλήρωση 32 λεπτών στην αναμέτρηση ο Κεραυνός έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή του Τσακύρη, ο οποίος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Στο 40΄ ο Καραβαγγέλης, ο οποίος παρατάχθηκε στο παιχνίδι χωρίς προπονητή, μιας και ο Ξενοφών Χαραλαμπής έλυσε την συνεργασία του με την ομάδα λίγα 24ωρα πριν από το ματς, ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Βελούτσου μέσα στην περιοχή. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο Βουζούλιας άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κεραυνού, σημειώνοντας αυτογκόλ με το οποίο ο Καραβαγγέλης έκανε το 3-2. Στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, με τον Κεραυνό από την μια να ψάχνει την ισοφάριση και τον Καραβαγγέλη από την άλλη ένα ακόμη γκολ, προκειμένου να τελειώσει το ματς.

Τελικά αυτή που χαμογέλασε ήταν η ομάδα της Στύψης, η οποία στο 87΄ έκανε το τελικό 4-2 με σουτ του Γιώργου Βελούτσου. Τέλος, ν’ αναφέρουμε πως ο Καραβαγγέλης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γιαζιτζόγλου, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο 89ο λεπτό.