Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Άβολη ισοπαλία για Αιολικό και Αστέρα Νίκης

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου ανάμεσα στον Αιολικό και τον Αστέρα Νίκης, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό στο τελικό 1-1, αποτέλεσμα το οποίο βόλεψε τον Οδυσσέα Ελύτη, ο οποίος απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής και μετά το απαραίτητο ρεπό που έκανε στον όμιλο.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε 1-0 υπέρ του Αστέρα Νίκης με το εύστοχο χτύπημα του Γιώργου Βουργουτζή, που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Μακρή, ο οποίος μάλιστα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ο Αιολικός παρά το αριθμητικό μειονέκτημα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με τον Απαλίδη στο 51ο λεπτό. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς και ο Αστέρας Νίκης καθώς αποβλήθηκε ο Κορλεντίνης.

Εντυπωσιακό παιχνίδι από άποψη σκορ έγινε στη Μόρια με μονομάχους την Δόξα Λέσβου και τον Ταξιάρχη, που πρόσφεραν εντυπωσιακό θέαμα στο τελικό 6-3 υπέρ της ομάδας από τον Μανταμάδο. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Ταξιάρχη μπροστά στο σκορ με 3-2. Η Δόξα Λέσβου προηγήθηκε 1-0 με τον Χονδρό, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στην ισοφάριση με τον Ψωμά. Ο Ισαλάρι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Δόξα Λέσβου, αλλά μέχρι το ημίχρονο ο Ταξιάρχης μπόρεσε να φθάσει στην ανατροπή με τέρματα των Βαξαβανέλλη και Χατζηδημητρίου.

Το δεύτερο μέρος ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακό με τον Γιαννή να ισοφαρίζει σε 3-3 για την Δόξα Λέσβου. Από κει και πέρα το ματς ήταν επιθετικός μονόλογος για τον Ταξιάρχη, που εκμεταλλεύτηκε τα πολλά κενά που υπήρχαν στην άμυνα της Δόξας Λέσβου και με γκολ των Σταμάτη με πέναλτι, Στρατή Δρακούλη και Βερτόμεν έφθασε στην επικράτηση με σκορ 6-3. Το παιχνίδι εκτός από τα εννέα γκολ περιελάμβανε και από μια κόκκινη κάρτα για κάθε ομάδα την οποία αντίκρισαν ο Κουζινόγλου για την Δόξα Λέσβου και ο Χατζηδημητρίου για τον Ταξιάρχη.

Τον πρώτο του βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο Αστέρας/Ορφέας στο εντός έδρας παιχνίδι με τον ΑΟ Βασιλικών το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 3-3. Οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα δυο τερμάτων με τους Φώτα και Νικέλλη, όμως ο Αστέρας κατάφερε να μειώσει πριν το ημίχρονο με τον Κιοσέ. Στην επανάληψη ο Νικέλλης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-1, παρόλα αυτά ο Αστέρας/Ορφέας δεν παράτησε το παιχνίδι, μειώνοντας σε 3-2 με τον Ανδρίκου, ενώ κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Κιοσέ.

Στον Βόρειο Όμιλο η Καλλονή συνεχίζει απτόητη προς την κατάκτηση του τίτλου, παίρνοντας μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά επί του Αχιλλέα με 3-0 και σε συνδυασμό με την νέα ήττα της Ανάξου αύξησε την απόστασή της από την δεύτερη θέση στους έξι βαθμούς. Σκόρερς για την ομάδα του Σταύρου Μόλβαλη στην Πέτρα ήταν οι Μάκης Σαμπάνης, Πλουμής και Σαμπάνης ξανά. Όπως προείπαμε, η Άναξος είχε νέο στραβοπάτημα στον Μεσότοπο από την τοπική ομάδα, η οποία πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση νίκησε με 3-0 και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Δυο γκολ πέτυχε ο Ρομέο Μπάνα και ένα ο Κούτσας.

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, το οποίο έγινε στο γήπεδο Στύψης, ο Καραβαγγέλης έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Ορφέα Άντισσας με 2-1. Οι γηπεδούχοι έβαλαν γερές βάσεις νίκης στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκαν 2-0 με γκολ των Βασίλογλου και Γιώργου Βελούτσου. Στη συνέχεια ο Ορφέας μπήκε ξανά στο ματς με το γκολ-φάουλ του Μπάμπη Χασάπη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Καραβαγγέλης είχε χαμένο πέναλτι με τον Τσαΐρη, αφού ο Πατσανάς κατάφερε να αποκρούσει την μπάλα.

Τέλος, ο Παπανικολής αν και αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές εντούτοις κατάφερε να νικήσει τον Μακαρέα και μάλιστα με ανατροπή, 2-1 το τελικό σκορ. Η ομάδα της Άγρας άνοιξε το σκορ με τον Τσακαρέλο, όμως ο Παπανικολής κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι παρά την αποβολή με δυο κίτρινες κάρτες του Καβουματζή. Τα γκολ για τον Παπανικολή σημείωσαν οι Χατζηδιαμαντής και Ντεμάι.