Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι Αστέρας Νίκης – Αστέρας/Ορφέας

Ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στον Νότιο όμιλο της Β΄ Κατηγορίας ανάμεσα στον Αστέρα Νίκης και τον Αστέρα/Ορφέα, με το αποτέλεσμα φυσικά να αφήνει ικανοποιημένο περισσότερο τον Αστέρα Νίκης που διατηρείται στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη ο Αστέρας/Ορφέας έχασε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή, χάνοντας τους τρεις βαθμούς στις καθυστερήσεις.

Ωραίο παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Μόριας από δύο ομάδες που παίζουν φουλ επιθετικό ποδόσφαιρο.

Το ημίχρονο έληξε 0-1 υπέρ του Αστέρα/Ορφέα με το γκολ να έρχεται στο 23ο λεπτό με το απευθείας χτύπημα φάουλ του Πάστου. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Αστέρα Νίκης να έχει δοκάρι με τον Σαμιακό, ενώ ο ίδιος παίκτης κατάφερε τελικά να βρει δίχτυα στο 57΄ με κοντινό σουτ έπειτα από φάουλ του Τσακίρη. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο 86΄ με τον Λημναίο να σκοράρει από κοντά μετά το σουτ του Δεληγιάννη, το οποίο χτύπησε στο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο Αστέρας Νίκης έφθασε μια ανάσα από την ισοφάριση, έχοντας δεύτερο δοκάρι στο ματς ξανά με τον Σαμιακό, σώζοντας τελικά τον βαθμό στις καθυστερήσεις με μια από τις αλλαγές του Γιώργου Κομνηνού, τον νεαρό Σωτήρη Ζηρόπουλο.

Στο άλλο ματς του Νοτίου ομίλου ο Παλλεσβιακός έφυγε νικητής από τον Μανταμάδο, 1-2 τον Ταξιάρχη. Μάλιστα η ομάδα του Θοδωρή Παπαδημητρίου χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο σκορ καθώς βρέθηκε να χάνει από τον Ταξιάρχη με γκολ που σημείωσε ο Ψωμάς, όμως στη συνέχεια ανέτρεψε τα δεδομένα με σκόρερ τους Καπινό και Κουζινόγλου. Ο Ταξιάρχης ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Στρατής Δρακούλης

Στον Βόρειο όμιλο ο Μακαρέας πέρασε αέρας από την Πέτρα, νικώντας 0-5 την Άναξο και σε συνδυασμό με το ρεπό που πραγματοποίησε αυτή την αγωνιστική ο Καραβαγγέλης, μείωσε την απόσταση από την κορυφή στους δυο βαθμούς. Ο αγώνας δεν χωράει σε κριτική, αφού η ομάδα της Άγρας ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο σε  όλο το παιχνίδι, παίρνοντας εύκολα τους τρεις βαθμούς. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 0-2 με τα γκολ των Γιώργου Χυδεριώτη και Βασιλέλλη, ενώ στην επανάληψη ο Μακαρέας έφθασε στην επίτευξη τριών ακόμη τερμάτων με τους Συμενή (αυτογκόλ), Παντελή Χυδεριώτη και Μαρμαλέκα. Οι νικητές είχαν και ένα δοκάρι με τον Παντελή Κουλουδή στο πρώτο ημίχρονο.

Στην Ερεσό ο Αχιλλέας κέρδισε με σκορ 0-3 τον τοπικό Παπανικολή. Η ομάδα της Πέτρας σημείωσε όλα της τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο με σκόρερ τους Μωυσή (δυο) και Μαζάρι. Στο δεύτερο μέρος ο Αχιλλέας σημάδεψε δυο φορές το δοκάρι με τους Απαλίδη και Ντερβισάι. Τέλος, ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Ορφέα Άντισσας με τον Μεσότοπο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 60΄ με τον Τάσο Σάββα, όμως ο Μεσότοπος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 80΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ισαλλάρι. Οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 72΄ λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας στον Πετράκο.