Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι στο Νότιο όμιλο, Αστέρας Ν. – Αστέρας/Ορφέας

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το ντέρμπι κορυφής στον Νότιο όμιλο της Β΄ Κατηγορίας ανάμεσα στον Αστέρα Νίκης και τον Αστέρα/Ορφέα. Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας με το τελικό αποτέλεσμα να αφήνει ικανοποιημένο κυρίως τον Αστέρα Νίκης, που κράτησε σε απόσταση πέντε βαθμών τον συνονόματό του Αστέρα/Ορφέα. Πάντως ούτε το άλλο παιχνίδι στο Νότιο όμιλο ανέδειξε νικητή, ωστόσο είχε δύο γκολ.

Αναφερόμαστε στο ματς του Παλλεσβιακού με τον Ταξιάρχη, που ολοκληρώθηκε στο 1-1. Όλα έγιναν στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τον Παλλεσβιακό να παίρνει κεφάλι στο σκορ με τη συμπλήρωση 83 λεπτών, όταν σε εκείνο το χρονικό σημείο σκόραρε ο Λαγκόζι, όμως ο Ταξιάρχης που η αλήθεια είναι πως δικαιούταν κάτι παραπάνω από τον ένα βαθμό, έχοντας χαμένο πέναλτι με τον Καπιωτά και δοκάρι με τον Ψωμά στο πρώτο ημίχρονο, τελικά κατάφερε να σκοράρει στις καθυστερήσεις με την κεφαλιά του Ψωμά έπειτα από γέμισμα του γκολκίπερ Χειλέ.

Στον βόρειο όμιλο την ξέφρενη πορεία του συνέχισε ο Καραβαγγέλης Στύψης, που φέτος δείχνει αποφασισμένος να πάρει την πρώτη θέση και την άνοδο, κάνοντας ένα ακόμη βήμα προς αυτή την κατεύθυνση μετά το 2-0 επί του Αχιλλέα. Το 1-0 έγινε με αυτογκόλ του Μάτζαρη, ενώ η ομάδα της Στύψης κλείδωσε τη νίκη στις καθυστερήσεις με τον Τσαΐρη. Ο Αχιλλέας ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες λόγω αποβολών των Νούρτσε και Σέχου.  Στο κατόπι του Καραβαγγέλη εξακολουθεί να βρίσκεται ο Μακαρέας, που όσο διατηρείται κοντά στην κορυφή, καλά κάνει και ελπίζει για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Για την 9η αγωνιστική νίκησε 3-1 τον Παπανικολή με τα γκολ των Προκόπη Βασιλέλλη, Γιώργου Χυδεριώτη και Παντελή Κουλουδή. Από πλευράς Παπανικολή είχε ισοφαρίσει σε 1-1 ο Απαλίδης ο οποίος είχε και ένα δοκάρι. Τέλος, ο Ορφέας Άντισσας κάνοντας ανατροπή στο σκορ επικράτησε 2-4 του ΑΟ Μεσοτόπου. Ο Λέον Ισαλάρι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στη συνέχεια παραδόθηκαν στις ορέξεις των παικτών του Ορφέα που πέτυχαν τέσσερα απανωτά γκολ, δύο φορές με τον Μπάμπη Χασάπη και από μια με τους Σαρόγλου και Τόρρα. Ο Μεσότοπος απλά μείωσε σε 2-4 ξανά με τον Ισαλάρι, ενώ οι γηπεδούχοι σημάδεψαν το δοκάρι δύο φορές με τους Βασίλα και Ισαλάρι.