Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Δεν σταματάνε πουθενά Αλκιβιάδης, Παπανικολής!

Αλκιβιάδης και Παπανικολής συνέχισαν με νίκες, μετά και το πέρας της 3ης αγωνιστικής των play off της Β΄ Κατηγορίας, επικρατώντας των Πολιχνίτου με 3-2 και Αχιλλέα με 2-0 αντίστοιχα, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την άνοδο στην Α΄ Κατηγορία, καθώς αύξησαν και άλλο την διαφορά από τους διώκτες τους. Πρώτη νίκη στο ειδικό πρωτάθλημα για τον Μακαρέα 3-0 τον Αστέρα/Ορφέα εκτός έδρας και ελπίδες για την δεύτερη θέση.

Σε ένα ματς-διαφήμιση για το ποδόσφαιρο ο Αλκιβιάδης έφυγε με το τρίποντο από την Αγιάσο, νικώντας 3-2 τον αξιόμαχο Πολιχνίτο και συνεχίζει να φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας με το απόλυτο νικών. Αρκετές ευκαιρίες καταγράφηκαν στην αναμέτρηση στην οποία οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς κανονικό τερματοφύλακα με τους Μαζέλι για τον Πολιχνίτο και Παλαμίδα για τον Αλκιβιάδη να παίρνουν αναγκαστικά θέση στα γκολπόστ. Η ομάδα του Κάτω Τρίτους προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με το ωραίο γυριστό σουτ του Ρονάλντο Σιμόνι με το 0-1 να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 54΄ ο Πολιχνίτος έφερε το ματς στα ίσια, όταν ο Φώτας εκτέλεσε κόρνερ, σημαδεύοντας το κεφάλι του Σταμογιώργου, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια των αμυντικών του Αλκιβιάδη να διώξουν την μπάλα. Ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά προβάδισμα στο σκορ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Σιμόνι, ο οποίος σκόραρε με το κεφάλι μετά από άψογη σέντρα του Ζήση. Με τη συμπλήρωση 64 λεπτών στο παιχνίδι ο Πολιχνίτος απάντησε ξανά με το μακρινό φάουλ του Πορτογλή, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Παλαμίδα για το 2-2. Το γκολ που χάρισε την σημαντική νίκη στον Αλκιβιάδη σημείωσε ο Παντελής Μιχαλακέλλης στο 68ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ από μακριά.

Τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τον Παπανικολή, 2-0 τον Αχιλλέα και ξεκάθαρο προβάδισμα για την δεύτερη θέση που οδηγεί στην Α΄ Κατηγορία. Η ομάδα της Ερεσού πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τον Ρομέο Μπάνα στο 45΄ και με τον Κοντέλο στο δεύτερο ημίχρονο. Απεναντίας ο Αχιλλέας στάθηκε καλά στο παιχνίδι, διεκδικώντας θετικό αποτέλεσμα δίχως ωστόσο να τα καταφέρει, ενώ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν στο τέλος οι Νάκε και Διαμαντής Ράμα

Τέλος, ο Μακαρέας νίκησε για πρώτη φορά στα play off μετά το 3-0 επί του Αστέρα/Ορφέα στην Μόρια. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα, όμως στην επανάληψη η ομάδα της Άγρας ήταν ανώτερη, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς χάρη σε δύο γκολ από τον Γιώργο Χυδεριώτη και ένα από τον Μέστρο. Οι νικητές που ελπίζουν για την δεύτερη θέση, παρότι βρίσκονται πέντε βαθμούς πίσω από αυτή, είχαν και ένα δοκάρι με τον Στρατή Χυδεριώτη