Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Δυο στα δυο για Καραβαγγέλη και Ορφέα Άντισσας, διεκόπη το Αστέρας/Ορφ. -Ταξιάρχης

Καραβαγγέλης Στύψης και Ορφέας Άντισσας έκαναν το δυο στα δυο στον Βόρειο Όμιλο της Β΄ Κατηγορίας. Αντίθετα σε αυτόν του Νότου σεφτέ στις νίκες έκαναν Αστέρας Νίκης και Δόξα Λέσβου,  μετά το πέρας της 2ης αγωνιστικής.

Ξεκινάμε την αναφορά μας στα ματς του Βορείου Ομίλου από αυτό ανάμεσα στον Μεσότοπο και τον Ορφέα Άντισσας, όπου ένα γκολ του Βλάσση μόλις στο 5ο λεπτό ήταν αρκετό να χαρίσει στον Ορφέα τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα. Στην ίδια κατάσταση βρίσκεται και ο Καραβαγγέλης που δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει του Μακαρέα με 5-1. Ο νικητής προηγήθηκε 4-1 στο ημίχρονο με γκολ που σημείωσαν οι Γ. Μαμάκος, Τσαΐρης, Γιαζιτζόγλου. Το τέρμα του Μακαρέα πέτυχε ο Π. Χυδηριώτης.

Στην επανάληψη ο Καραβαγγέλης κατέβασε ταχύτητα, ωστόσο αυτό δεν τον εμπόδισε να πετύχει και πέμπτο τέρμα με τον Γ. Βελούτσο. Πάντα στον Βόρειο Όμιλο ο Αχιλλέας πήρε την πρώτη του νίκη στη σεζόν με 4-1 τον Παπανικολή. Η ομάδα της Ερεσού αιφνιδίασε την  αντίστοιχη της Πέτρας μόλις στο 1ο λεπτό με το γκολ του Χατζηδιαμαντή, όμως στην συνέχεια ο Αχιλλέας πήρε τα ηνία του ματς ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Ντάνι, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και ήταν ο Αχιλλέας, που σκόραρε τρεις φορές με τους Κεντέρη, Ράμα και Μαζάρι για να διαμορφωθεί το τελικό 4-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Σε ένα άκρως αμφίρροπο και συνάμα ενδιαφέρον παιχνίδι Άναξος και Καλλονή μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο τελικό 1-1. Όλη η ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Άνταμ Σουλεϊμάνα να σκοράρει για τους γηπεδούχους και τον Σαμπάνη να ισοφαρίζει για την φιλοξενούμενη Καλλονή, η οποία τα έχει με την τύχη της καθώς δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις πολλές χαμένες ευκαιρίες που είχε στο δεύτερο ημίχρονο, πέφτοντας πάνω στον εξαιρετικό τερματοφύλακα της Ανάξου.

Στον Νότιο Όμιλο η Δόξα Λέσβου νίκησε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 3-2 τον Οδυσσέα Ελύτη,  κατακτώντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, την στιγμή που ο Οδυσσέας Ελύτης είχε την πρώτη απώλεια βαθμών. Η Δόξα ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και εκτός από τα τρία γκολ είχε και δυο δοκάρια. Το 1-0 έγινε στο 13ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Γεωργίου ο Καλουντζής με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, σημειώνοντας αυτογκόλ. Το 2-0 έκανε ο Λέο Ισαλάρι από πλάγια θέση στο 48ο λεπτό.

Στο 65΄ ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Το μόνο που κατάφερε ο Ελύτης ήταν να μειώσει αρχικά σε 3-1 με πέναλτι του Χιώτη και σε 3-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Καραδημητράκη. Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας νίκης στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του για φέτος νίκησε με σκορ 3-0 τον ΑΟ Βασιλικών, που υποχρεώθηκε στην πρώτη του ήττα. Τα γκολ για την νεανική ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά πέτυχαν οι Ράσκος, Ζηρόπουλος και Κωνσταντίνος.

Εύκολα πήρε τους τρεις βαθμούς ο Αιολικός, 5-0 τον Αετό Β΄ στα Λουτρά. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 2-0 χάρη σε γκολ των Γεωργακή και Μπαλωμένου με πέναλτι. Το 3-0 έκανε ο Τελωνιάτης, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Τσακλιάροβ.

Τέλος, δεν ολοκληρώθηκε το ματς του Αστέρα/ Ορφέα με τον Ταξιάρχη το οποίο διεκόπη στο 80ό λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 3-1 υπέρ της ομάδας από τον Μανταμάδο. Μέσα σε δυο λεπτά 8΄ και 10΄ ο Ταξιάρχης σκόραρε δυο φορές με τους Σταμάτη και Ψωμά. Ο Μπάντας μείωσε σε 2-1 για τον Αστέρα, όμως στο 54΄ ο Ψωμάς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς έδωσε ξανά αέρα δυο τερμάτων στον Ταξιάρχη.

Όμως στο 80ό  λεπτό το παιχνίδι διεκόπη καθώς υπήρξαν έντονοι διαπληκτισμοί των παικτών του Αστέρα με τον διαιτητή και τον ένα βοηθό για κάποιες διαιτητικές αποφάσεις που ενόχλησαν τους γηπεδούχους. Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί οριστικά, ενώ από πλευράς Αστέρα αποβλήθηκαν τρεις παίκτες και συγκεκριμένα οι Γκέκα, Κανλής και Κουτσέλλης. Πλέον η τύχη του αγώνα θα κριθεί από την Πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΣ Λέσβου.