Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Έδειξε χαρακτήρα και έπιασε κορυφή με ανατροπή ο Οδυσσέας Ελύτης!

Ο Οδυσσέας Ελύτης, απέδειξε πως είναι φτιαγμένος για τα δύσκολα, έφερε το παιχνίδι τούμπα στο τελευταίο πεντάλεπτο, επικράτησε 2-1 του Αστέρα Νίκης για την 22η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου και προσπέρασε τον Αστέρα Νίκης στην βαθμολογία, έχοντας πλέον το πάνω χέρι στην μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία.

Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τον Αστέρα Νίκης να αποδεικνύεται καλύτερος στα πρώτα 45 λεπτά. Οι γηπεδούχοι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με τον Ράσκο να βρίσκει δίχτυα ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη ο Οδυσσέας Ελύτης ανέβασε στροφές, πραγματοποιώντας πολλές τελικές προσπάθειες με αποκορύφωμα τα δύο δοκάρια του Καλουτζή και του Μτσεντλισβίλι, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να επισκέπτονται την εστία του Νησιώτη με την εδαφική υπεροχή του Οδυσσέα Ελύτη να καρποφορεί τελικά στο 85ο λεπτό, όπου μια από τις αλλαγές του Δούκα Καρέτου, ο Στέλιος Καραδημητράκης βρήκε δίχτυα για το 1-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα έδινε τη νίκη και σαφές πλεονέκτημα για την κατάκτηση του τίτλου. Στο 90 ο Οδυσσέας Ελύτης έκανε την ολική ανατροπή με τον Καραδημητράκη να σκοράρει ξανά, αυτή τη φορά με το κεφάλι, για το 2-1 υπέρ του Οδυσσέα Ελύτη, που παρέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, η οποία βρήκε το συγκρότημα του Δούκα Καρέτου να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη που το φέρνει όλο και πιο κοντά στην υλοποίηση του μεγάλου στόχου, που δεν είναι άλλος από την επιστροφή του συλλόγου στην μεγάλη κατηγορία.

Από την άλλη η απογοήτευση ήταν ζωγραφισμένη στα πρόσωπα των παικτών του Αστέρα Νίκης για την τροπή που πήρε το παιχνίδι στα τελευταία του λεπτά. Μάλιστα οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καραγιάννη στο 92ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι του Νοτίου Ομίλου ο Ταξιάρχης επιβλήθηκε 4-2 του Αστέρα/Ορφέα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 3-1 για την ομάδα του Μανταμάδου τα γκολ της οποίας πέτυχαν οι Βερτόμεν (δυο) και Χαδούλας. Ο Αστέρας/Ορφέας είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 με τον Μπαντά. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμη περισσότερο σε 3-2 και πάλι με τον Μπαντά, όμως στο 87΄ ο Ταξιάρχης κλείδωσε τη νίκη, με τον Χαδούλα να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι του Βορείου Ομίλου ο Καραβαγγέλης έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το γήπεδο της Πέτρας, επικρατώντας 3-2 της Ανάξου, σφραγίζοντας επί της ουσίας την δεύτερη θέση που οδηγεί σε μπαράζ προβιβασμού με τον δεύτερο του Νοτίου Ομίλου. Της… ανατροπής έγινε στο εν λόγω παιχνίδι, με τον Καραβαγγέλη να ανοίγει πρώτος το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Γιώργο Βελούτσο. Στη συνέχεια η Άναξος αντέδρασε και μέχρι την ολοκλήρωση των πρώτων δέκα λεπτών κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τέρματα που σημείωσαν οι Άνταμ Σουλεϊμάνα και Κασόγκο. Μάλιστα προς την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι λίγο έλειψαν να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά δυο τερμάτων, όμως το δοκάρι στην προσπάθεια του Πολυχρόνη τους στέρησε το 3-1. Στην επανάληψη η ομάδα της Στύψης τα έπαιξε όλα για όλα, φέρνοντας το ντέρμπι στα ίσια με απευθείας χτύπημα φάουλ του Βασίλογλου, τρία λεπτά αφότου ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Ο Καραβαγγέλης έφθασε στη νίκη με γκολ του Βασίλογλου στο 84΄, ο οποίος είχε δοκάρι τέσσερα λεπτά νωρίτερα.

Από κει και πέρα η πρωτοπόρος και πρωταθλήτρια Καλλονή πήρε άνετη νίκη με 6-0 τον Παπανικολή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 4-0 στο ημίχρονο με σκόρερ τους Καραγιάννη, Πλουμή και Βαμβουκλή, ενώ το τέταρτο γκολ ήταν αυτογκόλ του Καβρουματζή. Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλονή βρήκε δίχτυα άλλες δυο φορές με τον 15χρονο Τζιμή και τον Μάκη Σαμπάνη. Τέλος, εύκολα πήρε τους τρεις βαθμούς ο Μεσότοπος, ο οποίος νίκησε 4-1 τον Αχιλλέα στην Πέτρα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 14΄ με τον Τσακαρέλο, ωστόσο η συνέχεια του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στον Μεσότοπο, ο οποίος έκλεισε το ημίχρονο στο 3-1 με γκολ των Βακάλη, Μπάνα και Βασίλα. Στο δεύτερο μέρος ο Γιώργος Χυδηριώτης σκόραρε για το τελικό 4-1 υπέρ του Μεσοτόπου.