Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Έδειξε με το «καλημέρα» τις αρετές του ο Γερμανός Καραβαγγέλης

Αμφίρροπα σε εξέλιξη παιχνίδια περιελάμβανε η πρεμιέρα στους δύο ομίλους της Β΄ Κατηγορίας.

Σε αυτόν του Νότου ο Αστέρας Νίκης ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του, νικώντας 3-2 τον αξιόμαχο Ταξιάρχη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1 με τα γκολ του Ράσκου για τον Αστέρα και του Στρατή Δρακούλη για τον Ταξιάρχη. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με τον Στεφανή, ωστόσο ο Ταξιάρχης είχε την δική του απάντηση με τον Παναγιώτη Δελόλμα. Το γκολ που χάρισε τους τρεις βαθμούς στον Αστέρα Νίκης σημείωσε ο Κάσσος.

Το άλλο παιχνίδι στον Νότιο όμιλο δεν ανέδειξε νικητή με τους Κεραυνό και ΑΟ Βασιλικών να έρχονται ισόπαλοι 2-2. Οι δύο ομάδες κυνήγησαν τη νίκη σε όλο το παιχνίδι, ωστόσο στο τέλος αρκέστηκαν στην ισοπαλία. Τα Βασιλικά προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με 1-0 χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Μπενζίου. Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Σιδέρης ισοφάρισε για τον Κεραυνό με τον κορυφαίο παίκτη από πλευράς Βασιλικών, τον Μπενζίου να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ στη συνέχεια κάνοντας το 2-1.

Παρόλα αυτά ο Κεραυνός κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με το τέρμα του Αγριτέλλη, ενώ θα μπορούσε να είχε πάρει και τη νίκη με τον Σιδέρη, όμως να σημαδεύει το δοκάρι. Ακόμη στον Νότιο όμιλο ο Παλλεσβιακός πήρε ξεκούραστα τους τρεις βαθμούς, κερδίζοντας στα χαρτιά τον Αρίωνα Παλαιοκήπου.

Στον Βόρειο όμιλο ο Γερμανός Καραβαγγέλης απέδειξε με το «καλημέρα» πως φέτος θα πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας. Στην πρεμιέρα είχε εύκολο έργο κόντρα στον Ορφέα Άντισσας τον οποίο νίκησε με 4-0. Από τους νικητές ο Γιώργος Βελούτσος πέτυχε χατ-τρικ (το τρίτο γκολ με πέναλτι), ενώ σκόραρε και ο Τσαΐρης. Ο Καραβαγγέλης που μπήκε με το δεξί στο νέο του γήπεδο, είχε και ένα δοκάρι με τον Αργύρη Βελούτσο.

Ένα γκολ από τον Σάββα Ρουμελιώτη ήταν αρκετό για να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στον Μακαρέα μέσα στην έδρα του Μεσοτόπου. Ο νικητής είχε και δύο δοκάρια, ενώ τη δοκό σημάδεψε και ο αρκετά αλλαγμένος φέτος Μεσότοπος. Τέλος, το παιχνίδι ανάμεσα στην Άναξο και τον Παπανικολή δεν έγινε, αφού η ομάδα της Ερεσού δεν παρέστη στο γήπεδο μιας και δεν συμπλήρωνε ενδεκάδα και έτσι η ΕΠΣΛ τις επόμενες μέρες αναμένεται να κατοχυρώσει τους τρεις βαθμούς στην Άναξο.