Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Έπιασε προσωρινά κορυφή ο Αιολικός στον Νότιο Όμιλο

Τρία από τα τέσσερα παιχνίδια του προγράμματος διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο για την 12η αγωνιστική στον Νότιο Όμιλο της Β΄ Κατηγορίας, καθώς το παιχνίδι του Αετού Β΄ με τον Οδυσσέα Ελύτη μεταφέρθηκε για τις 31 Ιανουαρίου, κατόπιν αιτήματος της ομάδας των Λουτρών.

Μεγάλο σκορ υπήρξε στο ντέρμπι του Αστέρα Νίκης κόντρα στον Παλλεσβιακό, που πήρε τη νίκη με μεγάλη ανατροπή. Η ομάδα του Θοδωρή Παπαδημητρίου επικράτησε  με σκορ 4-1 και πλησίασε τον Αστέρα στον ένα βαθμό. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Αστέρας Νίκης είχε χαμένο πέναλτι με τον Καφαλούκο, ο οποίος νικήθηκε από τον Κουρουλή, καθώς και δοκάρι με τον Πατσέλλη. Τελικά πήρε το προβάδισμα λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή του Βουργουτζή. Στην επανάληψη ο Παλλεσβιακός μέσα σε τέσσερα λεπτά κατάφερε να γυρίσει τούμπα το ματς με γκολ των Κουτσκουδή και Ατζέμη.

Στη συνέχεια ο Παλλεσβιακός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις αμυντικές αδυναμίες του αντιπάλου και με δυο γκολ του Ατζέμη ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1. Προς το τέλος του αγώνα ο Αστέρας Νίκης είχε δοκάρι με τον Πατσέλλη, ενώ ο Παλλεσβιακός για μεγάλο χρονικό διάστημα αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Τσερδάνη.

Ο Αιολικός νίκησε με 4-0 τον ΑΟ Βασιλικών και πέρασε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας παιχνίδι περισσότερο από τον Οδυσσέα Ελύτη. Ο Φάτι με δικό του γκολ έστειλε τον Αιολικό στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενο στο σκορ. Στην επανάληψη οι Απαλίδης, Αλμέτα και Τελωνιάτης έβαλαν και αυτοί την υπογραφή τους στην εύκολη νίκη του Αιολικού, που συνεχίζει να κλέβει τις εντυπώσεις στον Νότιο Όμιλο της Β΄ Κατηγορίας.

Τέλος, η Δόξα Λέσβου επέστρεψε στα τρίποντα, ξεπερνώντας το εμπόδιο του Αστέρα/Ορφέα με σκορ 3-1. Στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν τρία γκολ με την Δόξα να παίρνει αέρα δυο τερμάτων με τους Κανόγλου και Χονδρό και τον Αστέρα να μειώνει σε 2-1 με πέναλτι του Γκέκα. Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης ο Ισαλάρι έκανε το τελικό 3-1, ενώ να σημειωθεί πως ο Αστέρας έχασε πέναλτι με τον Γκέκα.