Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ‘’Έβρεξε’’ γκολ στην 5η αγωνιστική

Πλούσιο θέαμα και πολλές συγκινήσεις πρόσφερε η 5η αγωνιστική στους δυο ομίλους.

Αρχικά στον Νότιο Όμιλο ο Οδυσσέας Ελύτης νίκησε με ανατροπή και αυτή την αγωνιστική, 3-1 τον ΑΟ Βασιλικών στην Αγιάσο. Ο ΑΟΒ άνοιξε το σκορ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντωνέλλη, όμως η σαφώς πιο ποιοτική και έμπειρη ομάδα του Οδυσσέα Ελύτη ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και με τέρματα των Καλουτζή, Κουρή και Χιώτη έφθασε στην νίκη-ανατροπή, που κρατάει το συγκρότημα του Δούκα Καρέτου στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τις εξελίξεις στην κορυφή παρακολουθεί από κοντά ο Αστέρας Νίκης, ο οποίος επιβλήθηκε με 5-1 της Δόξας Λέσβου στην κοινή τους έδρα, την Μόρια. Με δυο γκολ του Ράσκου ο Αστέρας πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με 2-0, ενώ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Γιώργος Βουργουτζής με δυο προσωπικά τέρματα από το σημείο του πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Η Δόξα Λέσβου μείωσε προσωρινά με τον Γιαννή, ενώ το τελικό 5-1 για τον Αστέρα Νίκης διαμόρφωσε ο Στεφανής.

Ματσάρα με αγγλικό σκορ έγινε στον Μανταμάδο ανάμεσα στον Ταξιάρχη και τον Παλλεσβιακό με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με σκορ 4-3 παραμένοντας ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Τα έξι από τα συνολικά επτά γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο το οποίο ήταν πλούσιο σε θέαμα. Ο Ταξιάρχης άνοιξε το σκορ με τον Ψωμά, όμως η απάντηση από πλευράς Παλλεσβιακού ήρθε άμεσα με σκόρερ τον Λανγκόζι.

Ο Ψωμάς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση έκανε το 2-1, παρόλα αυτά ο Παλλεσβιακός όχι μόνο ισοφάρισε με τον Λανγκόζι, αλλά κατάφερε να κλείσει το πρώτο μέρος μπροστά στο σκορ με 4-2, με τέρματα που πέτυχαν οι Κουτσκουδής και Λανγκόζι. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φραγκιά, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ ο Ταξιάρχης το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-3 με τον Σταμάτη.

Ακόμα σκοράρει ο Αιολικός, ο οποίος είχε εύκολο έργο απέναντι στον Αστέρα/Ορφέα τον οποίο διέλυσε με 9-1. Ο Αστέρας έκανε το λάθος να προηγηθεί με τον Γκέκα με την συνέχεια του αγώνα να ανήκει ολοκληρωτικά στο συγκρότημα του Βαγγέλη Σπανού. Το ημίχρονο τέλειωσε 5-1 με γκολ για τον Αιολικό από τους Τελωνιάτη, Αλμέτα (δυο), Μπαλωμένο και Δήμαρχο. Στην επανάληψη ο Αιολικός σκόραρε άλλες τέσσερις φορές με τους Τελωνιάτη (δυο), Φάτι και Απαλίδη.

Στον Βόρειο Όμιλο νίκες σημείωσαν οι δυο πρωτοπόροι Καλλονή, και Άναξος. Η Καλλονή κέρδισε με 3-0 τον Μακαρέα με δυο γκολ του Καραγιάννη και ένα του Πλουμή. Αντίθετα η Άναξος πέρασε από τη δύσκολη έδρα του Ορφέα Άντισσας, επικρατώντας με σκορ 3-1. Κασόγκο και Άνταμ Σουλεϊμάνα έδωσαν αέρα δυο τερμάτων στην Άναξο, με τον Ορφέα στη συνέχεια να μειώνει σε 2-1 με τον Χασάπη. Τελικά την νίκη για την Άναξο κλείδωσε ο Τράχειλος, ενώ οι δυο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι ο Ορφέας με τον Χασάπη και η Άναξος με τον Ευαγγέλου.

Σπουδαία νίκη, την πρώτη στο πρωτάθλημα, πανηγύρισε ο Παπανικολής καθώς νίκησε 2-1 τον Καραβαγγέλη στη Στύψη. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην νίκη για την ομάδα της Ερεσού ο Γιάννης Χατζηδιαμαντής, ο οποίος σημείωσε και τα δυο γκολ, το πρώτο με φοβερό σουτ από τα 30 μέτρα και το δεύτερο στο φινάλε του αγώνα. Από πλευράς Καραβαγγέλη ο Τσαΐρης είχε κάνει το 1-1. Ο νικητής είχε δοκάρι με τον Μπάρκα.

Τέλος, στο γήπεδο Πέτρας, Αχιλλέας και ΑΟ Μεσοτόπου έμειναν στο ισόπαλο 1-1, το οποίο κρίνεται δίκαιο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπάνα, όμως ο Αχιλλέας κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Ράμα στις καθυστερήσεις του αγώνα.