Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Εξασφάλισε θέση στα play off ο Αστέρας/Ορφέας

Στον τελικό της τρίτης θέσης του Β΄ Ομίλου της Β΄ Κατηγορίας ο Αστέρας/Ορφέας νίκησε 2-0 τον Αρίωνα Παλαιοκήπου εκτός έδρας, εξασφαλίζοντας την παρουσία του στα play off του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Στρατή Πατράκη είχε το προνόμιο των δύο αποτελεσμάτων και σε κάθε περίπτωση έπαιξε πιο άνετη σε σχέση με τον Αρίωνα που ήθελε μόνο νίκη για να μπει εκείνος στα play off. Μετά από ένα ημίχρονο το οποίο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, στην επανάληψη ο Αστέρας ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 58΄ με τον Αλέξανδρο Λημναίο. Το τελικό 2-0 που κλείδωσε την νίκη και το εισιτήριο για τα play off πέτυχε ο Κουρούνης με πέναλτι στο 79΄, το οποίο κέρδισε ο Γκέκα μετά από ανατροπή του από τον Αγά. Να σημειωθεί πως ο Αρίων Παλαιοκήπου, ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα οι Καμάτσος και Αγάς.

Στα άλλα παιχνίδια του Β΄ Ομίλου, όπου δεν υπήρχε κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Αλκιβιάδης επέστρεψε στις νίκες, 5-3 τον Αστέρα Νίκης σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με αγγλικό, όπως αποδείχθηκε, σκορ. Πάντως ο Αστέρας αιφνιδίασε τον Αλκιβιάδη με τα δύο γκολ του Λαγκόζι, το πρώτο με απευθείας φάουλ. Ωστόσο η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε από τα πόδια του Σιμόνι, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσια μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλκιβιάδης συνέχιζε να σκοράρει με τον Κουρκουμέλη να κάνει το 3-2, τον Σιμόνι το 4-2 και τον Κουρκουμέλη να χρίζεται ξανά σκόρερ για το 5-2. Το τελικό 5-3 διαμόρφωσε ο Λαγκόζι, που έκανε καταπληκτικό παιχνίδι από πλευράς Αστέρα.

Ένα γκολ από τον Σταμογιώργο στάθηκε αρκετό για να δώσει τους τρεις βαθμούς στον Πολιχνίτο, 1-0 τον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας που ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Κουζινόγλου με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ακόμη βαριά ήττα υπέστη ο Αίγειρος στον Μανταμάδο με 5-1 από τον Ταξιάρχη, που πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα στην τελευταία αγωνιστική. Η ομάδα των Μιστεγνών, ξέροντας πως δεν είχε πια ελπίδες να μπει στα play off, παρουσιάστηκε αδιάφορη στο παιχνίδι και έμεινε πίσω στο σκορ από το γκολ του Χατζηδημητρίου. Μπορεί ο Πλιάκας να ισοφάρισε σε 1-1 για τον Αίγειρο, όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Ταξιάρχη που πήρε εύκολα το τρίποντο με τα γκολ των Ευθυμιόπουλου, Τριανταφύλλου (δύο) και Χατζηδημητρίου.

Στον Α΄ Όμιλο ο Μακαρέας τερμάτισε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, νικώντας 3-0 τον Γερμανό Καραβαγγέλη. Ο Γιώργος Χυδεριώτης έκανε το 1-0 με τον Ιντζιρτζή να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Δημήτρη Καρακλά, που πέτυχε ακόμη ένα γκολ με τον Γιαννή από τα έντεκα βήματα. Στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής Αχιλλέας και Παπανικολής αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με το μυαλό τους πλέον να είναι στα play off. H ομάδα της Πέτρας έκανε το 1-0 με τον Σούπουλη, ενώ την παρτίδα για τον Παπανικολή έσωσε ο Χατζηδιαμαντής με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Τέλος, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι ο Ορφέας Άντισσας έκλεισε με νίκη την χρονιά, 2-0 την Άναξο. Τα γκολ σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με σκόρερ και στις δύο περιπτώσεις τον Τάσο Σάββα.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής (τελευταία)