Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Φουλ του διπλού!

Ένα γκολ ήταν αρκετό για τον Αστέρα Νίκης που νίκησε 1-0 τον Αλκιβιάδη στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής. Το μοναδικό τέρμα το οποίο έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Γκοζντάρι στο 58ο λεπτό, σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες.

Σημαντικό τρίποντο πήρε και ο Πολιχνίτος στο Ίππειος επί του Αστέρα με 2-0. Τα γκολ για την νικήτρια ομάδα που ισοβαθμεί στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Κεραυνό πέτυχαν οι Μαριάμος και Νικέλης στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πολιχνίτος είχε χαμένο πέναλτι με τον Τσούκα, ενώ ο Αστέρας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πλάτωνα Καρτάλη.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λούλο, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ, ο Αίγειρος απέδρασε με τους τρεις βαθμούς από τον Παπάδο επικρατώντας 4-2 του Αρίωνα Παλαιοκήπου. Από πλευράς νικητών σκόραρε και ο Καλιμαντζέρος, ενώ τα τέρματα του Αρίωνα, που είχε και δοκάρι, πέτυχαν οι Δημητράκας με πέναλτι και ο Ζαφειρίου.

Στον βόρειο όμιλο ο πρωτοπόρος Αχιλλέας πήρε το ντέρμπι με τον Γερμανό Καραβαγγέλη νικώντας 2-1. Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό με την ομάδα της Πέτρας να ανοίγει το σκορ στο 11ο λεπτό με κεφαλιά από τον Καραμιχαλάκη. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 88΄ με σκόρερ τον Σουπούλη, ενώ ο Καραβαγγέλης το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 με πέναλτι του Χρήστου Τσαΐρη. Οι δύο ομάδες τελείωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αλογδέλη από τον Καραβαγγέλη και του Μαζάρι από τον Αχιλλέα.

Με ανατροπή πήρε τους τρεις βαθμούς ο Ορφέας Άντισσας που νίκησε 2-1 τον ανταγωνιστικό Μακαρέα στον Μεσότοπο. Μάλιστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Τσαγκαράκη στο 12΄, αλλά ο Ορφέας έφθασε στην ανατροπή με δύο γκολ από τον Βασίλη Ιντζέ στο 44΄ και στο 76΄. Να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι από το 70ό λεπτό και μετά έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω τραυματισμού του Ζεϊμπέκη και δεν υπήρχε παίκτης στον πάγκο για να τον αντικαταστήσει.

Τέλος, εύκολα ξεπέρασε το εμπόδιο της Ανάξου ο Ταξιάρχης, καθώς επικράτησε 4-0 παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ταξιάρχη ήταν ο Ψωμάς, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, ενώ από ένα τέρμα πέτυχαν οι Σαραγάς και Χατζηνικολάου.