Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Γερά στο κόλπο της δεύτερης θέσης ο Καραβαγγέλης 2-0 την Άναξο

Αρκετά γκολ περιελάμβαναν οι αγώνες που διεξήχθησαν την Κυριακή στο πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας.

Αρχικά στον Νότιο Όμιλο ο Οδυσσέας Ελύτης είχε εύκολο πέρασμα από το Κάτω Τρίτος επικρατώντας με 6-2 του Αστέρα/Ορφέα, περνώντας ξανά στην κορυφή, εκμεταλλευόμενος το ρεπό του Αιολικού. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 2-0 με τους Νομίδη και Καλουτζή να δίνουν αέρα δυο τερμάτων στον Ελύτη και τον Ανδρίκου να μειώνει σε 2-1 για τον Αστέρα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τον Οδυσσέα Ελύτη, με τον Νομίδη να σκοράρει τρία γκολ και τον Αλαγιάννη να βάζει και αυτός το όνομά του στον πίνακα με τους σκόρερς.

Το μόνο που κατάφερε ο Αστέρας ήταν να μειώσει σε 6-2 με τον Κιοσέ. Χαλαρή νίκη σημείωσε στα Λουτρά ο Αστέρας Νίκης 4-0 τον Αετό Β΄. Στο πρώτο ημίχρονο Ράσκος και Ζηρόπουλος έδωσαν αέρα δυο τερμάτων στον Αστέρα, ενώ στην επανάληψη ο Καλαϊτζίδης που είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος έκανε το 3-0 και το 4-0 ο Ράσκος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση. Τη χαρά της νίκης μετά από καιρό γεύτηκε ο Ταξιάρχης, που πέρασε με επιτυχία από το γήπεδο της Αγιάσου 4-1 τον ΑΟ Βασιλικών. Η ομάδα του Μανταμάδου πέτυχε τα γκολ με τους Καπιωτά, Ευθυμιόπουλο, Βερτόμεν και Ψωμά από το σημείο του πέναλτι. Το γκολ της τιμής για τον ΑΟΒ σημείωσε ο Καστανάκης, ο οποίος είχε μειώσει προσωρινά σε 3-1.

Στον Βόρειο Όμιλο και στις δυο μόλις αναμετρήσεις που διεξήχθησαν για την 13η αγωνιστική, η πρωτοπόρος Καλλονή έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την Άντισσα, επικρατώντας με 3-2 του τοπικού Ορφέα και σε συνδυασμό με την ήττα της Ανάξου από τον Καραβαγγέλη αύξησε τη διαφορά από την δεύτερη θέση στους 10 βαθμούς και πλέον βρίσκεται με το 1,5 πόδι στην Α΄ Κατηγορία. Η Καλλονή συνάντησε πολλές δυσκολίες απέναντι στον Ορφέα, που ήταν ευθέως ανταγωνιστικός μέχρι το τέλος.

Μάλιστα η ομάδα της Άντισσας ευτύχησε να προηγηθεί με τον Μουτσολάρι, ωστόσο η Καλλονή έκανε την ανατροπή πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με γκολ που σημείωσαν οι Μάκης Σαμπάνης και Πλουμής. Ο Μουτσολάρι ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2 για τον Ορφέα, όμως στο 85΄ ο Πλουμής με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα χάρισε στην Καλλονή τη νίκη με 3-2. Στο άλλο παιχνίδι ο Καραβαγγέλης νίκησε με 2-0 την Άναξο και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της δεύτερης θέσης, μειώνοντας την απόσταση από την αντίπαλό του στους δυο βαθμούς.

Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε ο δυνατός άνεμος ο Καραβαγγέλης, όντας πιο ουσιαστικός στην επίθεση, κατάφερε να πάρει την νίκη με σκόρερς τους Μαμάκο και Τσαΐρη. Μελανό σημείο στην αναμέτρηση ο τραυματισμός του Μάριου Τοπάλι από πλευράς Καραβαγγέλη, που αρχικά μεταφέρθηκε στο Κέντρο Υγείας Καλλονής και στη συνέχεια στο νοσοκομείο της Μυτιλήνης για περαιτέρω εξετάσεις.