Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι του Νοτίου Ομίλου Αστέρας Ν. – Οδ. Ελύτης

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι κορυφής του Νοτίου Ομίλου ανάμεσα στον Αστέρα Νίκης και τον Οδυσσέα Ελύτη. Οι δυο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1, αποτέλεσμα το οποίο κρίνεται δίκαιο βάσει της συνολικής εικόνας των δυο μονομάχων στο γήπεδο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με σουτ του Καλουτζή, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νομίδη. Μάλιστα στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ελύτης είχε και ένα δοκάρι σε προσπάθεια του Καλουτζή. Στην επανάληψη ο Αστέρας Νίκης ανέβασε τις γραμμές του στο γήπεδο, πιέζοντας τον αντίπαλο προκειμένου να φθάσει στην ισοφάριση, κάτι που κατάφερε στο 87΄ επίσης από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να φθάνει στον Κάσσο, που με σουτ χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του με το ισόπαλο 1-1 να αφήνει τα πάντα ανοιχτά στην μάχη του τίτλου στο Νότιο Όμιλο.

Στα άλλα παιχνίδια της 17ης αγωνιστικής  η Δόξα Λέσβου πήρε εύκολη νίκη 6-1 τον ΑΟ Βασιλικών. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 4-0 με γκολ που σημείωσαν οι Γιαννής, Πρίμης, Ισαλάρι και Γιαλαμαδάκης. Στην επανάληψη ο Σπαχίου σκόραρε δυο φορές για τη Δόξα, ενώ ο ΑΟΒ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 5-1 με τον Σπάχι. Ακόμη ο Αετός Β΄ επικράτησε με 2-0 του Ταξιάρχη, πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις. Τα γκολ για την ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου πέτυχαν οι Φωτιάδης και Δήμα, με τον δεύτερο να έχει και δοκάρι στην αναμέτρηση.

Στο Βόρειο Όμιλο η Καλλονή κατέκτησε ακόμα μια νίκη και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Ανάξου, κόντρα στον Μεσότοπο, αύξησε στους 12 βαθμούς την απόσταση από την δεύτερη θέση και πλέον απομένει το μαθηματικό της υπόθεσης για να πανηγυρίσει οριστικά το πρωτάθλημα. Η Καλλονή νίκησε με 5-1 τον Αχιλλέα, ο οποίος δεν μπόρεσε να προβάλει αντίδραση. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σταύρου Μόλβαλη ο Μάκης Σαμπάνης, ο οποίος πέτυχε καρέ τερμάτων. Το πέμπτο γκολ σημείωσε ο Δύρλας, ενώ νωρίτερα για τον Αχιλλέα είχε μειώσει ο Ντάνι. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι ο Καραγιάννης για την Καλλονή και ο Ρενάτο Ράμα για τον Αχιλλέα.

Η Άναξος σκόνταψε στην Πέτρα με τον Μεσότοπο, 1-1 το τελικό σκορ. Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε αισθητά, με τον Μεσότοπο να παίρνει το προβάδισμα με το Χυδηριώτη. Η απάντηση από πλευράς Ανάξου ήρθε με το γκολ του Άνταμ Σουλεϊμάνα, ωστόσο ο βαθμός μόνο ικανοποιημένη δεν αφήνει την γηπεδούχο ομάδα, η οποία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννιά παίκτες καθώς αποβλήθηκαν οι Δαμιανός και Βαλιουτής. Την απώλεια βαθμών της Ανάξου εκμεταλλεύτηκε ο Καραβαγγέλης ο οποίος νίκησε εκτός έδρας τον Ορφέα Άντισσας με σκορ 3-1, πιάνοντας την Άναξο στη δεύτερη θέση.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος. Η ομάδα της Στύψης έκανε το 1-0 με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Γ. Βελούτσος, κερδίζοντας σε αυτή τη φάση και την αποβολή του Ουζουνέλλη από πλευράς γηπεδούχων. Ο Ορφέας παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με τον Κουτσιανίτη. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ο Καραβαγγέλης κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη με γκολ των Τσαΐρη και Γ. Μαμάκου. Η νικήτρια ομάδα είχε και ένα δοκάρι με τον Γ. Βελούτσο στο δεύτερο μέρος.