Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ισόπαλο 3-3 το ντέρμπι Καραβαγγέλη – Καλλονής

Βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 3-3 μοιράστηκαν Καραβαγγέλης και Καλλονή στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής στον Βόρειο Όμιλο της Β΄ Κατηγορίας.

Οι δυο ομάδες διεκδίκησαν μέχρι τέλους τη νίκη, όμως τελικά περιορίστηκαν στον ένα βαθμό με την Καλλονή να διατηρεί το αήττητο που έχει από το ξεκίνημα της σεζόν και την καθιστά το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Ο Καραβαγγέλης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ με 2-0 χάρη σε γκολ των Τσαΐρη και Βασίλογλου. Παρόλα αυτά η Καλλονή είχε την δική της απάντηση, μειώνοντας αρχικά σε 2-1 με τον Πλουμή, ενώ στην συνέχεια έφερε το ματς στα ίσια με τον Μπίρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλονή έκανε την ολική ανατροπή με τον νεαποκτηθέντα Μανδάνη να βρίσκει δίχτυα για το 3-2, ωστόσο ο Καραβαγγέλης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3 με τον Γιώργο Βελούτσο. Η αναμέτρηση περιελάμβανε και δυο αποβολές, μια για κάθε ομάδα με τον Μαμάκο από τον Καραβαγγέλη και τον Βαμβουκλή από την Καλλονή να παίρνουν την άγουσα για τα αποδυτήρια. Να σημειωθεί πως από πλευράς Καλλονής τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε ο Κουνής.

Στα άλλα παιχνίδια του Βορείου Ομίλου, Παπανικολής και Ορφέας Άντισσας αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα, με το αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο αφού οι δυο μονομάχοι δημιούργησαν ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά από τις δυο εστίες. Όσον αφορά το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στον Αχιλλέα και την Άναξο ολοκληρώθηκε με σκορ 3-2 υπέρ της ομάδας της Ανάξου, που μείωσε την απόσταση από την πρωτοπόρο Καλλονή στους επτά βαθμούς. Το ημίχρονο βρήκε την τυπικά φιλοξενούμενη Άναξο να προηγείται με 1-0 χάρη στο γκολ του Κασόγκο, ενώ είχε και δοκάρι με τον Άνταμ Σουλεϊμάνα

Στην επανάληψη ο Αχιλλέας ισοφάρισε με τον Νούρτσε, όμως ο Ευαγγέλου έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα της Ανάξου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Άνταμ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ το μόνο που κατάφερε ο Αχιλλέας ήταν να μειώσει σε 3-2 με πέναλτι του Μαζάρι.

Στον Νότιο Όμιλο ο πρωτοπόρος Οδυσσέας Ελύτης πέρασε με επιτυχία από τον Μανταμάδο, νικώντας με σκορ 3-0 τον τοπικό Ταξιάρχη. Καλύτερη η ομάδα του Καρέτου στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, έφθασε δίκαια στη νίκη με δυο γκολ του Χιώτη και ένα του Καλουτζή, ενώ είχε και δοκάρι με τον Καραδημητράκη.

Νίκη και μάλιστα με ανατροπή πήρε ο Αιολικός επί της Δόξας Λέσβου με 3-1, με αποτέλεσμα να ανέβει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η Δόξα άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Γιαλαμαδάκη, όμως η συνέχεια του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στον Αιολικό, καθώς πέτυχε τρία γκολ με τους Μπαλωμένο, Αλμέτα και Μουρτζιάπη, ενώ είχε και δοκάρι με τον Κορκίδη. Τη δοκό σημάδεψε και η Δόξα Λέσβου, με τον Κουζινόγλου στις καθυστερήσεις να χάνει την ευκαιρία να δώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Στο γήπεδο του Κάτω Τρίτους ο Παλλεσβιακός νίκησε με 4-2 τον Αστέρα/Ορφέα επιστρέφοντας έτσι στα τρίποντα. Ο Παλλεσβιακός προηγήθηκε στο σκορ με το καλημέρα χάρη στο γκολ του Κουτσκουδή. Στη συνέχεια ο Λιτσολάρι έκανε το 2-0 με τον Αστέρα/Ορφέα να μειώνει σε 2-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκέκα. Ο Λιτσολάρι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς έκανε το 3-1, που ήταν σκορ ημιχρόνου. Ο Αστέρας/Ορφέας μείωσε εκ νέου σε 3-2 με τον Κιοσέ, μπαίνοντας ξανά στο ματς, όμως ο Παλλεσβιακός κλείδωσε τη νίκη με τον Πάστο αρχικά να αστοχεί στο πέναλτι που εκτέλεσε, ωστόσο στην επαναφορά της μπάλας ο Γαϊτάνος βρήκε δίχτυα για το τελικό 4-2.

Τέλος, μεγάλη νίκη με ανατροπή πήρε ο Αετός Β΄ 2-1 τον ΑΟ Βασιλικών. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Λόκο, όμως ο Αετός Β΄ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα φθάνοντας στην ανατροπή με γκολ που σημείωσαν οι Γιόνγκραμ και Γκαιπαρασβίλι.