Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ήττα-σοκ στη μάχη του τίτλου ο Οδυσσέας Ελύτης

Νέα δεδομένα στη μάχη για τον τίτλο στο Νότιο όμιλο της Β΄ Κατηγορίας δημιούργησε η ήττα-σοκ με 4-3 του Οδυσσέα Ελύτη από την τέταρτη της κατάταξης Δόξα Λέσβου, στο ματς που έγινε χθες, στο γήπεδο Λουτρών, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Παρά την ήττα η ομάδα του Δούκα Καρέτου εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και στο +2 από τον δεύτερο Αστέρα Νίκης, δυο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Ωστόσο ο Οδυσσέας Ελύτης δεν κρατάει πια την τύχη στα χέρια του, αφού την επόμενη αγωνιστική θα κάνει το ρεπό στον όμιλο, ενώ ο Αστέρας Νίκης έχει θεωρητικά εύκολο παιχνίδι με τον Αστέρα/Ορφέα στο Κάτω Τρίτος και με νίκη θα κατακτήσει το πρωτάθλημα, μιας και την τελευταία αγωνιστική θα πάρει στα χαρτιά το ματς με τον Αιολικό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της Δόξας Λέσβου ήταν ο Λέο Ισαλάρι, ο οποίος πέτυχε και τα τέσσερα γκολ της ομάδας του (1΄, 3΄, 62΄ και 67΄). Ο Οδυσσέας Ελύτης αν και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0, εντούτοις κατάφερε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ισοφαρίσει σε 2-2 με γκολ των Βαργεμέζη και Δουβαλέτα. Στην επανάληψη όμως η Δόξα Λέσβου παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, λόγω της αποβολής του Σισμανίδη με απευθείας κόκκινη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη που προέκυψαν στην άμυνα του Ελύτη, παίρνοντας ξανά προβάδισμα δυο τερμάτων με τον καυτό στην επίθεση Ισαλάρι. Το μόνο που κατάφερε ο Ελύτης ήταν να μειώσει στο τελικό 4-3 με τον Κουρή στο 83ο λεπτό.