Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Μία ανάσα από τον τίτλο ο Αλκιβιάδης!

Πολύ κοντά στην κατάκτηση του τίτλου στην Β΄ Κατηγορία, είναι ο Αλκιβιάδης, που για την 8η αγωνιστική των play off νίκησε εύκολα 6-1 τον Πολιχνίτο και σε συνδυασμό με την ήττα του Παπανικολή από τον Αχιλλέα με 2-1, το σύνολο του Βασίλη Σταυρινού απέκτησε διαφορά πέντε βαθμών από την ομάδα της Ερεσού και χρειάζεται έναν βαθμό στο μεταξύ τους παιχνίδι, την Τετάρτη, για να στεφθεί πρωταθλητής στην Β΄ Κατηγορία. Επίσης την πρώτη νίκη στο ειδικό πρωτάθλημα πήρε ο Αστέρας/Ορφέας, επικρατώντας 1-0 του Μακαρέα στον Μεσότοπο.

Αλκιβιάδης – Πολιχνίτος 6-1

Εύκολο έργο είχε ο Αλκιβιάδης κόντρα στον Πολιχνίτο τον οποίο διέσυρε με 6-1. Η ομάδα του Κάτω Τρίτους που ήταν κυρίαρχη σε όλο το παιχνίδι, έβαλε από νωρίς βάσεις νίκης με τα δύο γκολ του Χρήστου Παλαμίδα. Στη συνέχεια ο Βύρων Σταυρινός ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ ο Πολιχνίτος που παρουσίασε πολλές αδυναμίες στο ανασταλτικό κομμάτι, μείωσε σε 3-1 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους με το τέρμα του Σταμογιώργου. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους γηπεδούχους, που σημείωσαν ακόμη τρία γκολ με Χατζηβαγιάννη, Ζήση και Ρονάλντο Σιμόνι

Έτσι ο Αλκιβιάδης που είχε εξασφαλίσει την άνοδο στην Α΄ Κατηγορία από την προηγούμενη αγωνιστική πλέον βρίσκεται μία ανάσα και από την κατάκτηση του τίτλου στην Β΄ Κατηγορία, όντας πια στο +5 από τον Παπανικολή, που σημαίνει πως χρειάζεται έναν βαθμό στο μεταξύ τους παιχνίδι αύριο Τετάρτη για να πετύχει και αυτό τον στόχο. Από την άλλη ο Πολιχνίτος έπεσε ξανά στην τέταρτη θέση μετά την δική του ήττα και την νίκη του Αχιλλέα επί του Παπανικολή, παρόλα αυτά θα παλέψει μέχρι τέλους για να τερματίσει τρίτος παρότι η συγκεκριμένη θέση δεν δίνει κάτι.

Αχιλλέας – Παπανικολής 2-1

Αμφίρροπο σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στην Πέτρα με τον Αχιλλέα να επικρατεί 2-1 του Παπανικολή. Ουσιαστικά το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε από το σημείο του πέναλτι καθώς εκεί σημειώθηκαν και τα τρία γκολ στην αναμέτρηση. Στο 10ο λεπτό η ομάδα της Ερεσού κέρδισε πέναλτι, ύστερα από αντικανονικό μαρκάρισμα του Ράμα στον Ελευθερίου. Ο Βουτσιώτης ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα για το 0-1, το οποίο παρέμεινε ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Όμως στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 59ο λεπτό ήταν σειρά του Αχιλλέα να κερδίσει πέναλτι, με τον Σούπουλη να ανατρέπεται από τον Ζώτο και τον ίδιο να εκτελεί, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Πάπαρη, φέρνοντας το ματς στα ίσια. Εν τέλει η ομάδα της Πέτρας πήρε τη νίκη στο 90ό λεπτό, όταν κέρδισε ξανά πέναλτι, αυτή τη φορά σε μαρκάρισμα πάνω στον Μωυσή, με τον Γιώργο Σούπουλη να αναλαμβάνει και αυτή την εκτέλεση, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Να σημειωθεί πως ο Αχιλλέας που επανήλθε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μετά και την ήττα του Πολιχνίτου, είχε δύο δοκάρια στο 2΄ με τον Διαμαντή Ράμα και στο 82΄ με τον Νάκε.

Απεναντίας ο Παπανικολής έκανε την δική του προσπάθεια για να πάρει κάτι θετικό από το παιχνίδι, έχοντας αρνητικό παράγοντα τις πολλές απουσίες με την υπόθεση τίτλος να δυσκολεύει για τα καλά , όμως τουλάχιστον έχει πετύχει ήδη τον βασικό του στόχο, που ήταν η άνοδος στην Α΄ Κατηγορία.

Μακαρέας – Αστέρας/Ορφέας 0-1

Τέλος, νίκη περισσότερο για το γόητρο κατέκτησε ο Αστέρας/Ορφέας, επικρατώντας 1-0 του Μακαρέα στο γήπεδο του Μεσοτόπου. Η ομάδα του Στρατή Πατράκη ήταν και η μοναδική μέχρι τώρα στα play off που δεν είχε κατακτήσει κάποιον βαθμό, ωστόσο κατάφερε στην 8η αγωνιστική να πάρει το πρώτο τρίποντο. Το νικητήριο τέρμα για τον Αστέρα πέτυχε ο Καββαδάς με τον Αστέρα να έχει και τρία δοκάρια στην αναμέτρηση, ένα από τον σκόρερ Καββαδά και δύο από τον Λημναίο. Με την σειρά του ο Μακαρέας σε γενικές γραμμές δεν έκανε καλό παιχνίδι, γνωρίζοντας δίκαια την ήττα στην έδρα του.