Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νίκες για Οδ. Ελύτη, Αιολικό, Παλλεσβιακό και Αστέρα Νίκης στην 14η αγωνιστική

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου της Β΄ Κατηγορίας μετά την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής.

Ο Οδυσσέας Ελύτης συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα, νικώντας με άνεση τον ΑΟ Βασιλικών με σκορ 6-0. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 3-0 με δυο γκολ του Χιώτη και ένα του Νομίδη. Στην επανάληψη ο Οδυσσέας Ελύτης σκόραρε άλλες τρεις φορές, με τους Καλουτζή, Νομίδη και Χιώτη, με τον τελευταίο να κάνει χατ-τρικ. Εύκολα όμως πήρε τους τρεις βαθμούς και ο έτερος διεκδικητής του τίτλου, Αιολικός, που επικράτησε με 3-0 του ουραγού Αστέρα/Ορφέα.

Η ομάδα του Βαγγέλη Σπανού κλείδωσε τη νίκη στο πρώτο μέρος όταν κατάφερε να προηγηθεί 3-0 με σκόρερς τους Αλμέτα, Κορκίδη και Λένα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιολικός σημείωσε δυο ακόμη γκολ με τους Αλμέτα και Λένα, ενώ είχε και χαμένο πέναλτι με τον Νικολακόπουλο. Οδυσσέας Ελύτης και Αιολικός προετοιμάζονται πλέον για το μεταξύ τους παιχνίδι, που θα γίνει αύριο Τετάρτη στα Λουτρά και θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την ομάδα που θα καταλάβει την πρώτη θέση στον όμιλο, αν και το πρωτάθλημα έχει ακόμα πολύ δρόμο.

Τώρα σε άλλο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής ο Παλλεσβιακός δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Ταξιάρχη με 2-1. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα, ωστόσο στην επανάληψη έγινε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Ο Παλλεσβιακός πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Λιτσολάρι να χρίζεται σκόρερ και τις δυο φορές. Ωστόσο ο Ταξιάρχης στα τελευταία λεπτά μείωσε σε 2-1 με τον Χατζηδημητρίου, αγχώνοντας λίγο τον Παλλεσβιακό, που τελικά κατάφερε να κερδίσει.

Τέλος, στο γκολ κρίθηκε το παιχνίδι του Αστέρα Νίκης με την Δόξα Λέσβου. Η ομάδα του Αστέρα Νίκης πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο με γκολ που πέτυχε στο 14΄ ο Πατσέλλης με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή. Στο υπόλοιπο του αγώνα ο Αστέρας Νίκης διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ του αποτέλεσμα, ενώ είχε και ένα δοκάρι με τον Στεφανή. Από την άλλη η Δόξα φάνηκε απειλητική μόνο σε δυο περιπτώσεις με τον Ισαλάρι στο πρώτο ημίχρονο.