Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νίκες για τα φαβορί στην 11η αγωνιστική

Με νίκες των πρωτοπόρων ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική στους δυο ομίλους της Β΄ Κατηγορίας.

Ο πρώτος της βαθμολογίας στον Νότιο Όμιλο, Οδυσσέας Ελύτης, χρειάστηκε να ιδρώσει αρκετά προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Δόξας Λέσβου με 4-2. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Λεωνίδα Καλουτζή, όμως η Δόξα Λέσβου κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο με υπέροχο μακρινό σουτ του Ισαλλάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ελύτης ανέκτησε το προβάδισμα με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Καλουτζή, παρόλα αυτά η Δόξα είχε ξανά την δική της απάντηση ισοφαρίζοντας σε 2-2 με τον Γιαννή, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή έβγαλε τη φανέλα του. Ωστόσο η Δόξα Λέσβου δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως έπαιζε με παίκτη λιγότερο στο γήπεδο, έχοντας χαμένο τετ-α-τετ με τον Σπαχίου (νικήθηκε από τον γκολκίπερ Μανούσο), προκειμένου να φέρει τούμπα το ματς. Τελικά ο Οδυσσέας Ελύτης ήταν αυτός που έκανε το 3-2 στο 89΄ με τον Χιώτη και κλείδωσε τη νίκη στις καθυστερήσεις με το γκολ του Μαυραντώνη.

Σε άλλο παιχνίδι ο Αστέρας Νίκης είχε χαλαρό απόγευμα στην Αγιάσο, επικρατώντας με 4-1 τον ΑΟ Βασιλικών. Από πλευράς νικητών ο Πατσέλλης πέτυχε χατ-τρικ, έχοντας και δοκάρι, ενώ ένα γκολ πρόσθεσε ο Βουργουτζής. Ο ΑΟΒ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-1 με τον Τσούπι.

Στις καθυστερήσεις έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Αστέρα/Ορφέα ο Ταξιάρχης, νικώντας με σκορ 3-1 σε ένα παιχνίδι όπου μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι δυο τερματοφύλακες. Η ομάδα του Μανταμάδου πήρε προβάδισμα στο σκορ με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Βερτόμεν. Ο Αστέρας/Ορφέας κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών με τον Κύρκλα, όμως στις καθυστερήσεις ο Ταξιάρχης με γκολ των Ψωμά και Μπαρμπαγιάννη έφθασε στη νίκη με 3-1.

Στον Βόρειο Όμιλο η Καλλονή έκανε ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου, κερδίζοντας στην έδρα της 4-1 τον Μεσότοπο. Η ομάδα του Σταύρου Μόλβαλη πέτυχε και τα τέσσερα τέρματα στο πρώτο μέρος με δράστες στην επίθεση τους Καραγιάννη, Χατζηκυριάκο, Κανέλλο και Κατσαρό. Στο δεύτερο μέρος οι Καλλονιάτες κατέβασαν ταχύτητα δίνοντας το δικαίωμα στον Μεσότοπο να μειώσει σε 4-1 με τον Βακάλη.

Από κει και πέρα η Άναξος νίκησε δίκαια τον Παπανικολή με σκορ 3-0, παραμένοντας στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τα γκολ για την νικήτρια ομάδα σημείωσαν οι Άνταμ Σουλεϊμάνα, Ευαγγέλου και Πολυχρόνης. Τέλος, στο γήπεδο Στύψης ο Καραβαγγέλης δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει με 5-0 τον Αχιλλέα, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Γιώργο Βελούτσο, ο οποίος πέτυχε και τα πέντε γκολ της ομάδας του.