Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νίκες για τα φαβορί

Πρεμιέρα με πολλά γκολ είχαμε στους δύο ομίλους της Β’ Κατηγορίας.

Στον 1ο όμιλο το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση, που είναι ο Παπανικολής, νίκησε εύκολα 5-1 τον Ορφέα Άντισσας, μπαίνοντας έτσι με το δεξί στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο με τέρματα από τους Τζινιέρη, Κοντέλο και Παπακώστα. Ο Κοντέλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε τέσσερα τα τέρματα της ομάδας του, ενώ ο Παπανικολής σημείωσε ακόμα ένα γκολ με τον Στέλιο Ελευθερίου για το 5-0. Ο Ορφέας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 5-1 με τον Ζεϊμπέκη.

Θετική πρεμιέρα και για τον Αχιλλέα που επικράτησε 3-1 του Γερμανού Καραβαγγέλη. Η ομάδα της Πέτρας ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και κατάφερε να φθάσει σε μία εύκολη νίκη. Ρενάτο Ράμα, Μαζάρι και Διαμαντής Ράμα τα γκολ για τον Αχιλλέα, ενώ το μοναδικό τέρμα από πλευράς Καραβαγγέλη πέτυχε ο Τσαΐρης που μείωσε σε 3-1.

Στο γκολ κρίθηκε η αναμέτρηση της Ανάξου με τα Βασιλικά. Και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν τη νίκη, με τον Γιουντέρη στο 88΄ να χαρίζει στην Άναξο τους τρεις βαθμούς.

Στον 2ο όμιλο ο Αλκιβιάδης που έχει τον πρώτο λόγο για την πρωτιά, πέρασε αέρας από τον Μανταμάδο επικρατώντας με 4-0 του Ταξιάρχη. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην νίκη του Αλκιβιάδη ήταν ο Ρονάλντο Σιμόνι που πέτυχε δύο γκολ, ενώ από ένα πρόσθεσαν επίσης οι Βύρων Σταυρινός και Κόμβος.

Οκτώ τέρματα σημειώθηκαν συνολικά στην αναμέτρηση του Πολιχνίτου με τον Αστέρα Νίκης με το τελικό 5-3 να θυμίζει κάτι από Αγγλία. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά και κατάφεραν να προσφέρουν πλούσιο θέαμα στον κόσμο. Ο Νικέλλης έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, αλλά ο Αστέρας ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση με γκολ από τους Βερβέρη και Πίτατζη. Όμως ο Πολιχνίτος κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα με τους Πορτογλή και Νικέλλη, ωστόσο ο Αστέρας ισοφάρισε ξανά με τον Κουκέλλη. Τελικά ο Πολιχνίτος πήρε τη νίκη με 5-3 με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Πορτογλή και το πέναλτι του Σταμογιώργου.

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Αστέρα-Ορφέα με τον Αίγειρο. Μετά το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης με τον Παναγιώτη Κόμβο, ενώ ο Αίγειρος ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μπότη.

Τέλος, ο Αρίων Παλαιοκήπου νίκησε 2-1 με ανατροπή τον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας που επέστρεψε στο προσκήνιο. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε πρώτος στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Μάξι, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφυγαν με το διπλό από τη Μόρια, με γκολ των Γιακαλή και Ταξιάρχη Βασιλέλλη.