Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νίκες για τους πρωτοπόρους

Παπανικολής, Αλκιβιάδης και Αρίων Παλαιοκήπου συνέχισαν με το απόλυτο των νικών στο πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας.

Στον 1ο όμιλο αφεντικό είναι ο Παπανικολής που έκανε το δύο στα δύο κόντρα στην Άναξο νικώντας με 1-3. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2 με ένα γκολ από τον Χατζηδιαμαντή και ένα αυτογκόλ του Δαμιανού. Η Άναξος μείωσε σε 1-2 με τον Χαλκιώτη, ενώ το τελικό 1-3 πέτυχε ο Απαλίδης στο 90ό λεπτό. Στα άλλα παιχνίδια του 1ου ομίλου ο Μακαρέας επικράτησε 2-0 των Βασιλικών με γκολ των Τζαγκαρέλλου (πέναλτι) και Γιάννη Ιντζιρτζή, ενώ η ομάδα της Άγρας είχε και δοκάρι με τον Χυδεριώτη. Τέλος, ισόπαλοι χωρίς τέρματα, αναδείχθηκαν Γερμανός Καραβαγγέλης και Ορφέας Άντισσας.

Για τον 2ο όμιλο ο Αλκιβιάδης διπλασίασε τις νίκες του, επικρατώντας αυτή τη φορά του Πολιχνίτου με 4-1. Η ομάδα του Κάτω Τρίτους καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο μέρος όταν και προηγήθηκε 4-0 με τον Χατζηβαγιάννη να πετυχαίνει χατ-τρικ, ενώ ένα γκολ σημείωσε ο Σιμόνι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πολιχνίτος απλώς μείωσε σε 4-1 με τον Μαζέλλη. Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και για τον Αρίωνα Παλαιοκήπου που νίκησε εύκολα 3-0 τον Αστέρα Νίκης με δύο γκολ του Τσαΐρη και τα δύο από το σημείο του πέναλτι και ένα του Γιακαλή.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Αστέρα-Ορφέα που δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στον Ταξιάρχη τον οποίο φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα. Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ για τον Αστέρα, που βρήκε τα γκολ από τους Μαυρομιχάλη, Παπαδάτο, Λημναίο και Γραμματά.

Τέλος, σαρωτικός ήταν ο Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας απέναντι στον Αίγειρο του οποίου επιβλήθηκε με 6-0. Από το σκορ και μόνο καταλαβαίνει κανείς ότι ο αγώνας δεν χωράει ιδιαίτερης κριτικής μιας και ο Ατρόμητος ήταν ανώτερος στο ματς. Δίχτυα τρεις φορές βρήκε ο Κούτσας, δύο ο Πάντζαρης και μία ο Ατζέμης.