Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νίκες για τους πρωτοπόρους

Ο Αστέρας Νίκης συνεχίζει την εκπληκτική του πορεία στο πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας νικώντας και τον Αίγειρο με 3-1 ολοκληρώνοντας αήττητος την παρουσία του στον πρώτο γύρο. Η ομάδα του Θόδωρου Παπαδημητρίου δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες και με δύο γκολ από τον Χριστέλλη και ένα του Σαμιακού πήρε ένα ακόμα τρίποντο. Το μοναδικό τέρμα από πλευράς Αίγειρου σημείωσε ο Μακίδης, οποίος είχε ισοφαρίσει σε 1-1.

Πολύ ωραίο σε εξέλιξη παιχνίδι διεξήχθη στον Ίππειος, όπου ο Αστέρας ήρθε ισόπαλος 3-3 με τον Αλκιβιάδη. Η ομάδα από το Κάτω Τρίτος μπορεί να προηγήθηκε τρεις φορές στο σκορ, όμως δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς καθώς ο Αστέρας έβρισκε απαντήσεις στα γκολ του Αλκιβιάδη. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα δύο φορές με τον Μαυρομιχάλη, ενώ το 2-2 προήλθε από αυτογκόλ του τερματοφύλακα του Αλκιβιάδη. Τα γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχαν οι Παπαδόπουλος, Τζανετέλης και Μανώλης. Να σημειωθεί πως ο Αλκιβιάδης έχασε πέναλτι με τον Παλαμίδα, ενώ ο Αστέρας τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κουτσέλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Κεραυνός δυσκολεύτηκε αρκετά για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Αρίωνα Παλαιοκήπου νικώντας τελικά με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Κούτσα, αλλά ο Αρίων ισοφάρισε γρήγορα με τον Μπισμπίκα. Ο Μπουντακόπουλος ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Αφάλωνα, που βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στον βόρειο όμιλο ο πρωτοπόρος Αχιλλέας πέρασε με επιτυχία το εμπόδιο του Μακαρέα και παραμένει έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας. Το νικητήριο γκολ για την ομάδα της Πέτρας σημείωσε ο Μίρι Μαζάρι στο 6ο λεπτό, ενώ οι νικητές είχαν και ένα δοκάρι.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Τσαΐρη, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ ο Γερμανός Καραβαγγέλης νίκησε 4-2 τον Ταξιάρχη συνεχίζοντας έτσι το σερί νικών που έχει φτιάξει στα τελευταία παιχνίδια. Εκτός από τον Τσαΐρη δίχτυα βρήκε και ο Μανδάνης, ενώ τα γκολ του Ταξιάρχη που προηγήθηκε πρώτος στο σκορ πέτυχαν οι Χατζηδημητρίου και Βελετάκης.

Τέλος, από ένα βαθμό πήραν Άναξος και Παπανικολής στο τελικό 1-1 στο γήπεδο της Φίλιας. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ηλία Τζινιέρη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όμως η Άναξος έφθασε στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Στρατή Χαλκιώτη στο 47ο λεπτό. Από την Άναξο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Καλατζής, ενώ πολλά παράπονα από τη διαιτησία έχει ο Παπανικολής, που είχε ως αποτέλεσμα και την αποβολή του Σαράντου Τζινιέρη από τον πάγκο.