Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νίκες τίτλου για Αστέρα Νίκης και Καραβαγγέλη

Ο Αστέρας Νίκης στον Νότιο και ο Καραβαγγέλης στο Βόρειο όμιλο συνέχισαν με νίκες και αυτή την αγωνιστική, αυξάνοντας μάλιστα την απόσταση από τους διώκτες τους. Αρχικά στον Νότιο όμιλο ο Αστέρας Νίκης έδειξε χαρακτήρα κόντρα στον Παλλεσβιακό τον οποίο κέρδισε με 1-2 και σε συνδυασμό με την ήττα του Αστέρα/Ορφέα από τον Κεραυνό, με 0-1, αύξησε τη διαφορά από την δεύτερη θέση στους οκτώ βαθμούς.

Στο ματς Παλλεσβιακός – Αστέρας Νίκης ο Ράσκος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με πέναλτι του Λαγκόζι. Τελικά ο Αστέρας Νίκης λυτρώθηκε στο 83΄ από το γκολ του Ευαγγέλου. Στο παιχνίδι του Αστέρα/Ορφέα με τον Κεραυνό, εκεί όπου όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα συμβιβάζονταν με τον ένα βαθμό, ο Ψούνος του Κεραυνού είχε άλλη άποψη καθώς βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις, χαρίζοντας ένα μεγάλο διπλό στην ομάδα του. Σε άλλο παιχνίδι του Νοτίου ομίλου, Ταξιάρχης και ΑΟ Βασιλικών μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 3-3. Η ομάδα του Μανταμάδου έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας τρία γκολ με τους Ψωμά (δυο) και Σταμάτη, όμως στην επανάληψη ήταν η σειρά του ΑΟ Βασιλικών να κυριαρχήσει στο ματς, σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας με σκόρερ τους Ασβεστά, Αντωνέλλη και Μπενζίου.

Στον Βόρειο όμιλο, όπως αναφέραμε στην αρχή, ο Καραβαγγέλης αύξησε τη διαφορά από την δεύτερη θέση και τον Μακαρέα που είχε ρεπό αυτή την αγωνιστική στους τέσσερις βαθμούς, νικώντας στο δικό του παιχνίδι εύκολα με σκορ 1-4 τον Μεσότοπο. Ο Μαμάκος έκανε το 0-1 για τον Καραβαγγέλη με τον Μεσότοπο πάντως να ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Βακάλη. Όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους με το 1-2 να προέρχεται από αυτογκόλ για να ακολουθήσουν δύο ακόμη τέρματα από τον Τσαΐρη, ο οποίος έγραψε το τελικό 1-4.

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Ορφέας Άντισσας και Παπανικολής στην μεταξύ τους τοπική μονομαχία. Ο Σάββας το γκολ για τον Ορφέα που είχε και δύο δοκάρια, ενώ από πλευράς Παπανικολή βρήκε δίχτυα ο Κουρκουμέλλης. Τέλος, έκπληξη προκάλεσε η νίκη της Ανάξου επί του Αχιλλέα με 2-4. Η ομάδα της Πέτρας μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ με τον Μωυσή, όμως στη συνέχεια η Άναξος ήταν αυτή που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο κάνοντας την ανατροπή με τα γκολ των Χαλκιώτη και Τράχειλου. Ο Αχιλλέας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με τον Δουβαλέτα, όμως οι πολλές αδυναμίες που έδειξε στο αμυντικό κομμάτι στοίχισαν για την ομάδα της Πέτρας, που στη συνέχεια δέχθηκε δύο ακόμη γκολ από την Άναξο, που σκόραρε με τους Βαλιουτή και ξανά Χαλκιώτη.