Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νίκησε τον Παπανικολή και στέφθηκε πρωταθλητής ο Αλκιβιάδης!

Πανάξιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Αλκιβιάδης μία αγωνιστική πριν από το φινάλε των play off της Β΄ Κατηγορίας. Η ομάδα του Κάτω Τρίτους νίκησε εκτός έδρας τον Παπανικολή με 3-1, κατακτώντας μαθηματικά τον τίτλο, όπως φυσικά και την άνοδο στην Α΄ Κατηγορία, εκεί όπου θα βρίσκεται και η ομάδα της Ερεσού ως δεύτερη στην βαθμολογία. Ο Αλκιβιάδης προηγήθηκε στο 12ο λεπτό, όταν ο Καραγιάννης κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βύρων Σταυρινός. Δέκα λεπτά αφότου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κάτω Τρίτους έκανε το 0-2 ξανά με τον Σταυρινό, ύστερα από ασίστ του Παλαμίδα. Ο Παπανικολής μείωσε σε 1-2 στο 75΄ με πέναλτι του Βουτσιώτη, ενώ το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Χατζηβαγιάννης με πλασέ. Ωραία στιγμή στο τέλος με τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων να σχηματίζουν έναν κύκλο και όλοι μαζί αγκαλιασμένοι να πανηγυρίζουν την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία.

Χορταστικό σε θέαμα παιχνίδι, έγινε στο γήπεδο του Κάτω Τρίτους με τον Αχιλλέα να επικρατεί 4-3 του Αστέρα/Ορφέα, κλειδώνοντας οριστικά την τρίτη θέση στα play off. Η ομάδα της Πέτρας ξεκίνησε δυναμικά στην αναμέτρηση πετυχαίνοντας  δύο γκολ σε μικρό χρονικό διάστημα με τους Νάκε και Σούπουλη, για να έρθει η μείωση στο σκορ από πλευράς Αστέρα με τον Λημναίο. Ο Διαμαντής Ράμα έκανε το 1-3 για τον Αχιλλέα με τον Αστέρα να επιστρέφει ξανά στο ματς, όταν μείωσε σε 2-3 με τον Παροίκο, ενώ στη συνέχεια ο Καββαδάς έφερε το ματς στα ίσια για τους γηπεδούχους.

Τελικά το γκολ που χάρισε στην ομάδα της Πέτρας την νίκη και την τρίτη θέση σημείωσε στο 88΄ ο Αλέξανδρος Ράμα. Να σημειωθεί πως ο Αστέρας είχε δύο δοκάρια με τους Κόμβο και Αδαλή, ενώ οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ο Παροίκος του Αστέρα/Ορφέα και ο Μαζάρι του Αχιλλέα.

Τέλος δεν ανέδειξε νικητή το παιχνίδι του Πολιχνίτου με τον Μακαρέα καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Η ομάδα της Άγρας άνοιξε πρώτη το σκορ με τον Γιώργο Χυδεριώτη, ενώ ο Πολιχνίτος το μόνο που κατάφερε ήταν απλώς να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Λορέντζο Μαζέλι, ωστόσο με αυτό το αποτέλεσμα έμεινε εκτός διεκδίκησης της τρίτης θέσης.