Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νικητής ο Καραβαγγέλης στο ντέρμπι με τον Μακαρέα!

Ωραίο ντέρμπι έγινε στο γήπεδο της Στύψης με τον Καραβαγγέλη να κερδίζει με ανατροπή 3-2 τον Μακαρέα, παίρνοντας σαφές προβάδισμα για να κόψει πρώτος το νήμα στον Βόρειο όμιλο της Β΄ Κατηγορίας. Από το τελικό σκορ και μόνο καταλαβαίνει κανείς πως οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για να πάρουν την νίκη, η οποία τελικά κατέληξε στον Καραβαγγέλη.

Το πρώτο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Άγρας, η οποία κατάφερε να προηγηθεί 0-2 χάρη στα γκολ των Γιακαλή και Γιώργου Χυδεριώτη. Πάντως ο Καραβαγγέλης θα μπορούσε να είχε ανοίξει πρώτος το σκορ με τον Τάκα να σημαδεύει το δοκάρι πριν το πρώτο τέρμα του Μακαρέα. Στην επανάληψη όμως  η ομάδα της Στύψης κατάφερε να επιστρέψει στο ματς, μειώνοντας αρχικά σε 1-2 με τον Άρη Βελούτσο. Στη συνέχεια το σύνολο του Ξενοφώντα Χαραλαμπή κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Γιώργο Μαμάκο, ενώ την ολική ανατροπή στο σκορ για τους γηπεδούχους ολοκλήρωσε ο Άρης Βελούτσος στο 81ο λεπτό. Σημαντικό ρόλο στο ματς έπαιξε το γεγονός πως οι γηπεδούχοι απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Ταξιάρχη Δρακούλη για τον Μακαρέα, όταν το σκορ ήταν στο 1-2.

Τώρα στις υπόλοιπες αναμετρήσεις του Βορείου ομίλου Αχιλλέας και Μεσότοπος μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο τελικό 1-1. Στο 48’ ο Ζαγκούλης έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 84΄ με τον Γιώργο Σούπουλη. Ο Αχιλλέας είχε και ένα δοκάρι στο πρώτο μέρος με τον Τσαντή. Μίνι-έκπληξη από την Άναξο που πέρασε νικηφόρα από την Άντισσα, 2-4 τον τοπικό Ορφέα. Στο 8΄ ο Βαλιάκος έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην Άναξο που κατάφερε να φθάσει το σκορ στο 1-4 με δυο γκολ του Τράχειλου, το ένα με πέναλτι, ένα του Χαλκιώτη και ένα αυτογκόλ. Ο Ορφέας Άντισσας μείωσε σε 2-4 με τον Τάσο Σάββα, ενώ έμεινε με 10 παίκτες στο ματς μετά την αποβολή του Βάσσου. Επίσης είχε και δύο δοκάρια με τον Γρηγόρη Πατσανά

Περνάμε στα παιχνίδια του Νοτίου ομίλου εκεί όπου αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας με τους Κεραυνό και Αστέρα/Ορφέα να συνεχίζουν να βρίσκονται στο κυνήγι του πρωτοπόρου Αστέρα Νίκης, που δεν αγωνίστηκε αυτή την αγωνιστική, παίρνοντας στα χαρτιά το ματς με τον Αρίωνα Παλαιοκήπου. Ο Κεραυνός βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα, κατακτώντας τη μια νίκη μετά την άλλη. Τελευταίο του θύμα ήταν ο Ταξιάρχης τον οποίο κέρδισε με σκορ 0-5. Η ομάδα του Αφάλωνα καθάρισε το ματς στο πρώτο μέρος, όταν και προηγήθηκε 0-4 με γκολ που σημείωσαν οι Τσακίρης (δυο), Τρακέλλης και Βαξεβάνης. Το τελικό 0-5 ήρθε από τα πόδια του Δεσποτίδη στο 52ο λεπτό.

Ψηλά στη βαθμολογία εξακολουθεί να βρίσκεται και ο Αστέρας/Ορφέας που πάντως δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Παλλεσβιακού με 3-2. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-1 με γκολ των Κιοσσέ για τον Αστέρα και Μουραντίδη για τον Παλλεσβιακό. Στο 53ο λεπτό ο Παναγιώτης Δελόλμας με πέναλτι έκανε το 2-1, ενώ στο 60΄ ο Λαγκόζι με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε σε 2-2 για τον Παλλεσβιακό. Τελικά οι γηπεδούχοι λυτρώθηκαν με το γκολ του Λημναίου στο 80ό λεπτό.