Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νικητής ο Κεραυνός στο ντέρμπι με τον Αστέρα Νίκης!

Στον Νότιο όμιλο της Β΄ Κατηγορίας και στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής ο Κεραυνός πανηγύρισε μια σημαντική νίκη επί του πρωτοπόρου Αστέρα Νίκης με 1-2 σε ένα παιχνίδι στο οποίο έσπασαν καρδιές. Ο Αστέρας Νίκης μπορεί να πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σαμιακό, όμως στην επανάληψη η ομάδα του Αφάλωνα ήταν ανώτερη και πιο αποτελεσματική, ανατρέποντας το σκορ με τους Τσακίρη και Χασαπάκη και κάπως έτσι μπήκε γερά στο κόλπο της πρώτης θέσης.

Στο άλλο ματς του Νοτίου ομίλου ΑΟ Βασιλικών και Παλλεσβιακός ήρθαν ισόπαλοι 3-3. Το 1-0 για τον ΑΟ Βασιλικών έγινε από τον Αμπελκανί με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 1-1 με τον Πάντζαρη. Μάλιστα στο δεύτερο μέρος ο Μουραντίδης με δικό του γκολ ανέτρεψε το σκορ για τον Παλλεσβιακό (1-2), ωστόσο η απάντηση από πλευράς ΑΟΒ ήρθε άμεσα από τον Σταυρέλλη. Στη συνέχεια ο Αμπελκανί με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους, με τον Παλλεσβιακό πάντως να σώζει το βαθμό της ισοπαλίας στο 80ό λεπτό με σκόρερ τον Φετσάνι.

Περνάμε στον Βόρειο όμιλο, όπου το τρένο του Καραβαγγέλη συνεχίστηκε και μετά την ολοκλήρωση της 11ης αγωνιστικής. Αυτή τη φορά η ομάδα της Στύψης νίκησε την ουραγό Άναξο με 5-1. Ο Μαμάκος σκόραρε δύο φορές στο ματς, την μια από το σημείο του πέναλτι, ενώ τα υπόλοιπα τέρματα του Καραβαγγέλη πέτυχαν οι Μαστραντωνάς, Βελούτσος και Γιαζιτζόγλου. Η Άναξος είχε καταφέρει να μειώσει σε 2-1 με τον Χαλκιώτη, ενώ έπαιζε με δέκα παίκτες από το 35΄ λόγω αποβολής του Ματακούλια στην φάση του πέναλτι, που κέρδισε ο Καραβαγγέλης.

Από κει και πέρα δύσκολη νίκη πήρε ο Μακαρέας επί του Αχιλλέα με 2-1. Στα πρώτα 40 λεπτά του παιχνιδιού η ομάδα της Πέτρας ήταν καλύτερη έχοντας χαμένο πέναλτι με τον Σούπουλη και δοκάρι με τον Αχουλιά. Ο Μακαρέας μπήκε ιδανικά στην επανάληψη κάνοντας το 1-0 με τον Γιακαλή και λίγο αργότερα ο Παντελής Κουλουδής διαμόρφωσε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε ο Αχιλλέας ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Σούπουλη. Τέλος, τη νίκη με σκορ 2-0 πήρε ο Παπανικολής κόντρα στον Μεσότοπο στο τοπικό παιχνίδι. Απαλίδης και Ντερβισάι οι σκόρερ για την ομάδα της Ερεσού, η οποία είχε και ένα δοκάρι με τον Κουρκουμέλλη.