Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Πέρασε ‘’αέρας’’ από τα Παράκοιλα ο Καραβαγγέλης

Μόνο ντέρμπι δεν ήταν τελικά το Μακαρέας – Καραβαγγέλης στον Βόρειο όμιλο, με την ομάδα της Στύψης να επιβεβαιώνει για άλλη μια φορά το πόσο καλή ομάδα είναι. Το τελικό 0-4 δεν αφήνει περιθώρια περαιτέρω ανάλυσης για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Τα γκολ του Καραβαγγέλη σημείωσαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Τσιάμης, Γ. Βελούτσος με πέναλτι, ξανά Βελούτσος και Κολέας. Πάντα στον Βόρειο όμιλο ο Ορφέας Άντισσας διεύρυνε το νικηφόρο σερί που έχει στα τελευταία του παιχνίδια, επικρατώντας 0-1 της Ανάξου στο γήπεδο της Πέτρας.

Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Τάσος Σάββας, με την Άναξο πάντως να στέκεται άτυχη στο παιχνίδι, καθώς κάλλιστα θα μπορούσε να είχε σκοράρει εάν οι Χαλκιώτης και Τράχηλος έστελναν την μπάλα στα δίχτυα αντί για το δοκάρι. Ακόμη στις νίκες επέστρεψε ο Αχιλλέας, που με γκολ του Ντάνι πέρασε από τον Μεσότοπο, επικρατώντας 0-1 της τοπικής ομάδας. Οι δύο ομάδες έμειναν με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο μετά τις αποβολές των Γαβριήλ Ζουμπούλη για τον Μεσότοπο και του Πάντα για τον Αχιλλέα.

Περνάμε στον Νότιο όμιλο, όπου και τα δύο παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής ολοκληρώθηκαν ισόπαλα με το ίδιο σκορ 1-1. Στην αναμέτρηση του Παλλεσβιακού με τον Αστέρα/Ορφέα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Λημναίο, όμως ο Λαγκόζι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι κατάφερε να σώσει την παρτίδα για τον Παλλεσβιακό. Ο Αστέρας/Ορφέας είχε και ένα δοκάρι με τον Παροίκο. Στο άλλο παιχνίδι του Νοτίου ομίλου ανάμεσα στον Κεραυνό και τον Ταξιάρχη το τελικό σκορ ήταν επίσης 1-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο μέρος με τον Στρατή Δρακούλη, ενώ το γκολ της ισοφάρισης για τον Κεραυνό πέτυχε ο Τρακέλλης στα τελευταία λεπτά του αγώνα.