Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Πήρε ‘’φωτιά’’ η κορυφή στον Νότιο όμιλο

Νέα δεδομένα προέκυψαν στην κορυφή του Νοτίου ομίλου της Β΄ Κατηγορίας μετά το πέρας της 18ης αγωνιστικής.

Συγκεκριμένα ο Αστέρας Νίκης, ο οποίος νίκησε 1-0 τον Ταξιάρχη με γκολ που σημείωσε ο Πλιάκας πάτησε ξανά στην πρώτη θέση, έχοντας τους ίδιους βαθμούς με τον Κεραυνό στο μεγάλο σερί του οποίου έβαλε τέλος ο ΑΟ Βασιλικών, που νίκησε 2-3. Το ματς ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Αφάλωνα που έκανε το 1-0 με τον Χριστοδούλου, όμως ο ΑΟΒ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αντωνέλλη. Στη συνέχεια ο Βαξεβάνης έδωσε προβάδισμα στο σκορ ξανά στον Κεραυνό, ο οποίος ισοφαρίστηκε από το γκολ του Σπάχι και δέχτηκε την χαριστική βολή στο 74ο λεπτό από τον Σταυρέλλη.

Στον Βόρειο όμιλο ο Καραβαγγέλης νίκησε με ανατροπή 3-1 τον Μεσότοπο και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα. Οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το γήπεδο της Στύψης με το γκολ του Ισαλάρι, όμως στην συνέχεια ο Καραβαγγέλης σοβαρεύτηκε, φθάνοντας στην επίτευξη τριών τερμάτων με τους Γιαζιτζόγλου (είχε και ένα δοκάρι), Τσαΐρη και Άρη Βελούτσο. Από κει και πέρα ο Μακαρέας νίκησε πιο εύκολα από ό,τι περίμενε τον Ορφέα Άντισσας με σκορ 0-4. Ανώτερη σε όλο το ματς η ομάδα της Άγρας πήρε τη νίκη με γκολ των Γιώργου Χυδεριώτη, Παντελή Κουλουδή, Γιώργου Κρητικού και Παντελή Χυδεριώτη

Τέλος, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Διονύση Κουρκουμέλη, ο οποίος σημείωσε καρέ τερμάτων, ο Παπανικολής δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει 2-5 την Άναξο στο γήπεδο της Πέτρας. Μάλιστα ο Κουρκουμέλης πέτυχε όλα του τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ από πλευράς νικητών σκόραρε και ο Ηλιόπουλος. Η Άναξος απλώς μείωσε σε 2-5 με τους Γιουντέρη και Καραβασίλη.