Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Πρώτες νίκες στο πρωτάθλημα για τέσσερις ομάδες

Αμφίρροπες αναμετρήσεις περιελάμβανε η 2η αγωνιστική και στους δύο ομίλους της Β΄ Κατηγορίας.

Στον Νότιο όμιλο ο Αστέρας Νίκης έκανε το δύο στα δύο, ξεπερνώντας δύσκολα το εμπόδιο του Αστέρα/Ορφέα με 3-2 σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Γιώργου Κομνηνού, που προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τα δύο γκολ του Ζηρόπουλου. Όμως στην επανάληψη ο Αστέρας/Ορφέας ανέβασε αισθητά την απόδοσή του, μειώνοντας αρχικά σε 2-1 με τον Αδαλή, ενώ έφερε το ματς στα ίσια στις καθυστερήσεις με σκόρερ τον Δεληγιάννη. Παρόλα αυτά ο Αστέρας Νίκης δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη, παίρνοντας τελικά τους τρεις βαθμούς με το γκολ του νεαρού Κορλεντίνη.

Στο άλλο ματς του Νοτίου ομίλου ο Ταξιάρχης πήρε μια σημαντική νίκη επί του Παλλεσβιακού με 3-1. Η ομάδα του Μανταμάδου προηγήθηκε στο σκορ με το αυτογκόλ του Καρυδάκη, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησαν ακόμη δύο τέρματα από πλευράς Ταξιάρχη και στις δύο περιπτώσεις με σκόρερ τον Ψωμά για να γίνει το 3-0. Το μόνο που κατάφερε ο Παλλεσβιακός ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Αναστασιά.

Στο σημαντικότερο παιχνίδι του Βορείου ομίλου ο Αχιλλέας έκανε σεφτέ στις νίκες (είχε ρεπό στην πρεμιέρα), κερδίζοντας τον Καραβαγγέλη με σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά στην αναμέτρηση, πετυχαίνοντας δύο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών, με σκόρερ και στις δύο περιπτώσεις τον Γιώργο Πάντα. Η ομάδα της Στύψης απώλεσε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι με τον Γιώργο Μαμάκο να αστοχεί από την άσπρη βούλα. Παρόλα αυτά στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να φθάσει στη μείωση του σκορ με τον Μαστραντωνά, όμως ο Αχιλλέας διατήρησε το υπέρ του αποτέλεσμα ως το φινάλε, κατακτώντας μια σημαντική νίκη.

Από κει και πέρα νίκη με ανατροπή σημείωσε ο Παπανικολής 3-1 τον Μακαρέα. Η ομάδα της Άγρας άνοιξε το σκορ με τον Δημήτρη Γιακαλή, όμως το σκηνικό του αγώνα άλλαξε ριζικά στο δεύτερο μέρος με τον Παπανικολή να φθάνει στην ανατροπή με τον Κουρκουμέλη να σκοράρει δις, ενώ ένα τέρμα πέτυχε και ο Ηλιόπουλος. Οι γηπεδούχοι είχαν και ένα δοκάρι με τον Κουρκουμέλη στο πρώτο ημίχρονο.

Τέλος, ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στον Ορφέα Άντισσας και τον Μεσότοπο σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι. Ο Λεόν Ισαλάρι έκανε το 1-0 για την ομάδα του Μεσοτόπου, η οποία δέχθηκε την ισοφάριση στην επανάληψη από τον Χασάπη. Ακόμη ο Μεσότοπος είχε και ένα δοκάρι με τον Βασίλα στο δεύτερο μέρος.