Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Πρώτος στο νότο ο ΑΟΠ, ασταμάτητος στο βορρά ο Ορφέας Άντισσας

Πολιχνίτος και Ορφέας Άντισσας έχουν κλέψει μέχρι τώρα τις εντυπώσεις στη Β΄ Κατηγορία. Ο ΑΟΠ νίκησε 2-0 τον Αστέρα Ιππείου με γκολ από τους Φώτα και Μαριάμο καθαρίζοντας το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Ορφέας Άντισσας έκανε το τρία στα τρία στον βόρειο όμιλο νικώντας και τον Μακαρέα με 2-0 με τέρματα από τους Ιντζέ και Τάσο Σάββα.

Ο Μακαρέας να σημειωθεί πως τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζεϊβέκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στα άλλα δύο παιχνίδια στον νότιο όμιλο Αλκιβιάδης και Αστέρας Νίκης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στον Παπάδο. Ο Στρατής Χριστοδούλου έκανε το 1-0 στο 14΄ και ο Πολυχρόνης ισοφάρισε στο 59΄ για τον Αστέρα Νίκης. Στις καθυστερήσεις έχασε πέναλτι ο Ζήσης από πλευράς Αλκιβιάδη. Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Αίγειρος επικρατώντας 3-1 του Αρίωνα Παλαιοκήπου με γκολ των Βαξεβάνη, Τσαούση και Μακίδη. Το μοναδικό τέρμα των ηττημένων πέτυχε ο Καραμιχάλης.

Στον βόρειο όμιλο ο Αχιλλέας δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Γερμανό Καραβαγγέλη τον οποίο νίκησε με 5-1. Τα γκολ πέτυχαν οι Λουγκέλης δύο, Βασιλέλλης, Τσολάκης και Χατζηελευθερίου. Το τέρμα των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Τσαΐρης. Τέλος, ο Ταξιάρχης έκαμψε την αντίσταση της Ανάξου με 4-2 σε ένα χορταστικό παιχνίδι. Τα γκολ από τον Ταξιάρχη πέτυχαν οι Χατζηδημητρίου δύο (είχε και δοκάρι), Νικόδημος Δρακούλης με πέναλτι και Κουκούλας. Για την Άναξο που παρατάχτηκε με έντεκα παίκτες σκόραραν οι Βλουτής και Τράχειλος, ενώ είχε και δύο δοκάρια με τους Χαλκιώτη και Γιουντέρη.