Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: “Θριαμβευτής” ο Παπανικολής στο ντέρμπι κορυφής!

Ο Παπανικολής κατέκτησε το ντέρμπι κορυφής με τον Μακαρέα, επικρατώντας 4-1 και πλέον είναι μόνος πρώτος στην βαθμολογία. Η ομάδα της Ερεσού ήταν καλύτερη στα σημεία, βάζοντας τις βάσεις νίκης από το πρώτο μέρος, όταν και προηγήθηκε 2-0. Στο 5ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Χατζηδιαμαντή να βλέπει τον τερματοφύλακα του Μακαρέα να αποκρούει, αλλά στην επαναφορά ο Παπακώστας έκανε το 1-0. Πάντως λίγο αργότερα ο Χατζηδιαμαντής κατάφερε να σκοράρει για το 2-0, ενώ στο 53ο λεπτό έκανε και το 3-0. Ο Παπανικολής πέτυχε ακόμα ένα τέρμα με τον Καβρουματζή για το 4-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 4-1 με τον Τσακαρέλο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του Α΄ Ομίλου ο Αχιλλέας εκμεταλλευόμενος και το στραβοπάτημα του Μακαρέα, σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση, νικώντας εύκολα 3-0 την Άναξο. Νάκε και Ρενάτο Ράμα έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα της Πέτρας στο πρώτο ημίχρονο, για να έρθει στην επανάληψη ο Σούπουλης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να γράψει το τελικό 3-0.

Επίσης την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Ορφέας Άντισσας, που ξεπέρασε το εμπόδιο των Βασιλικών με 3-1. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, σημειώνοντας τα τρία γκολ με τους Θεολόγο Σάββα, Γονιδέλλη, και Τάσο Σάββα. Από την άλλη ο ΑΟΒ απλώς μείωσε σε 3-1 με τον Πάντζιου, ενώ η νικήτρια ομάδα είχε και τρία δοκάρια με τους Γονιδέλλη, Ζαρμπίνιο και Τικέλλη.

Στον Β΄ Όμιλο ο Αλκιβιάδης συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του, ξεπερνώντας άνετα το εμπόδιο του Ατρόμητου Αγίας Μαρίνας με 5-1. Σιμόνι και Ανήφορος πέτυχαν από δύο γκολ, ενώ δίχτυα βρήκε και ο Χατζηβαγιάννης. Το μοναδικό τέρμα από πλευράς Ατρόμητου έβαλε ο Κούτσας.

Στην δεύτερη θέση του ομίλου ακολουθεί ο Πολιχνίτος μετά το 5-1 κόντρα στον Αστέρα Ιππείου. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κατακτώντας μία σημαντική νίκη. Καστανάκης και Σταμογιώργος σημείωσαν από δύο γκολ με τον Πορτογλή να σκοράρει επίσης από το σημείο του πέναλτι. Ο Αστέρας είχε μειώσει σε 2-1 με τον Κούνια στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ενώ διαμαρτύρεται για την υπόδειξη του πέναλτι υπέρ του Πολιχνίτου όπου έγινε το 3-1, καθώς και για το πέμπτο γκολ, που όπως λένε από τον Αστέρα δεν τηρήθηκε το fair play, μια και βρέθηκε ποδοσφαιριστής του στο χόρτο, με το παιχνίδι να συνεχίζεται κανονικά για να γίνει το τελικό 5-1.

Σημαντικό εκτός έδρας διπλό πήρε ο Αίγειρος στον Παπάδο με 3-1 απέναντι στον Αρίωνα Παλαιοκήπου. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-0 με τον Μπάμπη Βαξεβάνη, ο Αρίων ισοφάρισε με τον Γιακαλή, όμως ο Αίγειρος κατάφερε να βρει άλλα δύο τέρματα με τους Μπάμπη Βαξεβάνη και Πλιάκα, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς.

Τέλος, να σημειωθεί ότι το παιχνίδι του Αστέρα Νίκης με τον Ταξιάρχη δεν διεξήχθη, καθώς η ομάδα του Μανταμάδου δεν προσήλθε στο γήπεδο και κάπως έτσι ο αγώνας αναμένεται να κατοχυρωθεί στον Αστέρα με 3-0.