Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Σαρωτικός Αλκιβιάδης στον Παπάδο

Τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τον Αλκιβιάδη που πέρασε ‘’αέρας’’ από τον Παπάδο, νικώντας 0-6 τον Αρίωνα Παλαιοκήπου. Έτσι η ομάδα του Κάτω Τρίτους επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά ότι είναι το μεγάλο φαβορί της πρώτης θέσης στον 2ο όμιλο. Ο Ρονάλντο Σιμόνι σημείωσε χατ-τρικ, ενώ από ένα τέρμα πέτυχαν οι Σταυρινός, Ζήσης και Ανήφορος.

Στα άλλα ματς του 2ου ομίλου ο Πολιχνίτος πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στον Μανταμάδο επί του Ταξιάρχη με 2-3, κάνοντας ανατροπή στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με το αυτογκόλ του Βουβούλη και το γκολ του Σταμάτη, όμως ο Πολιχνίτος ανέτρεψε την κατάσταση με τέρματα των Νικέλλη, Πορτογλή με πέναλτι και Πατατούκο.

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας και Αστέρας-Ορφέας που αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Λαπούσι, όμως ο Αστέρας κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις με τον Άριελ Γκέκα. Να σημειωθεί ότι ο Ατρόμητος ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κουζινόγλου.

Στο μοναδικό παιχνίδι του 1ου ομίλου ο Μακαρέας έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την Πέτρα, επικρατώντας 2-3 του Αχιλλέα σε ένα ματς που είχε αρκετή ένταση. Ο Αχιλλέας έκανε το 1-0 με τον Ρενάτο Ράμα, όμως η ομάδα της Άγρας μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφθασε στην ανατροπή με γκολ των Μέστρου και Χυδεριώτη. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Διαμαντή Ράμα, ωστόσο ο Μακαρέας με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μέστρου πήρε τελικά εκείνος τη νίκη. Στα αξιοσημείωτα είναι ότι η ομάδα της Πέτρας ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν οι Αλέξανδρος Ράμα και Βουρσούκης. Επίσης από τον Αχιλλέα τραυματίστηκε ο Ρενάτο Ράμα στον ώμο και αποχώρησε.